Ciąża tydzień po tygodniu – trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

Większość mazi płodowej, pokrywającej maluszka zniknęła, podobnie jak meszek na skórze. Jedynymi włosami, jakie ma Twoje dziecko są teraz włoski na głowie. Maluszek jest już gotowy do wyjścia i czeka na opuszczenie brzucha mamy, ale nie próżnuje - patrzy, słucha, bada rączkami i nóżkami swój coraz mniejszy „domek”. Ćwiczy także płuca, by tuż po urodzeniu móc samodzielnie zaczerpnąć powietrze. W jego jelitach wytworzyła się smółka, która czeka na wydalenie już poza organizmem matki. Dziecko waży już około 3,2 kilograma i może mieć nawet 55 centymetrów wzrostu.

Większość mazi płodowej, pokrywającej maluszka zniknęła, podobnie jak meszek na skórze. Jedynymi włosami, jakie ma Twoje dziecko są teraz włoski na głowie. Maluszek jest już gotowy do wyjścia i czeka na opuszczenie brzucha mamy, ale nie próżnuje – patrzy, słucha, bada rączkami i nóżkami swój coraz mniejszy „domek”. Ćwiczy także płuca, by tuż po urodzeniu móc samodzielnie zaczerpnąć powietrze. W jego jelitach wytworzyła się smółka, która czeka na wydalenie już poza organizmem matki. Dziecko waży już około 3,2 kilograma i może mieć nawet 55 centymetrów wzrostu.

Przyszła mama

Kobiety w tym ostatnim okresie czują się zwykle grubo i ciężko. Poza tym nie mogą się już doczekać rozwiązania. Dobrze teraz dużo odpoczywać i zbierać siły – podczas porodu z pewnością będą Ci potrzebne. Sygnałem rozpoczęcia porodu jest odejście wód płodowych – nie jest ich dużo, zwykle tylko lekko kapią lub się sączą. Jeśli jesteś w pozycji stojącej, głowa dziecka działa jak naturalny „korek”, który spowalnia wypływanie wód. Jeśli zaś doszło u Ciebie do pęknięcia błon płodowych (co zdarza się zaledwie w 15% przypadków), nie panikuj, ale jedź już do szpitala.

Podczas porodu czasem zdarza się, że kobieta podczas parcia wydala stolec. Nie martw się tym – położna i lekarz są przyzwyczajeni do takich przypadków i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jeśli chcesz, możesz poprosić o wykonanie lewatywy albo zrobić ją sama w domu. Często jednak już na początku porodu dochodzi do silnej perystaltyki i opróżnienia jelit – wtedy masz problem z głowy.

Zobacz:  Ciąża tydzień po tygodniu – trzydziesty tydzień ciąży
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments