Narodziny dziecka to bardzo ważny moment, do którego warto się odpowiednio przygotować. Na czas ciąży i porodu należy zadbać o odpowiednią opiekę medyczną, dzięki której kobieta w danej placówce będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli spodziewasz się dziecka i stoisz przed dylematem, czy rodzić w państwowym szpitalu czy w prywatnej klinice ginekologicznej, warto zastanowić się jakie są nasze potrzeby. Na co może liczyć kobieta, która zdecyduje się rodzić w szpitalu państwowym? A także ile kosztuje poród w prywatnej klinice ginekologicznej? Tego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

fotokarty

Szpital publiczny czy prywatna klinika?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa kobieta w czasie ciąży, porodu i sześciu tygodni połogu ma zagwarantowaną bezpłatną opiekę medyczną w ramach publicznej służby zdrowia. W okresie tym Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty związane z leczeniem i wizytami u lekarzy specjalistów. Aby tak się stało poród musi odbyć się w szpitalu publicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Decydując się na publiczny szpital przyszła mama nie będzie musiała opłacać kosztów pobytu, opieki nad nią i nowonarodzonym dzieckiem, wyżywienia, lekarstw, materiałów medycznych, a także odebrania porodu. Na czas porodu Karta Praw Pacjenta zapewnia kobiecie również obecność bliskiej osoby.

Korzystanie z publicznej opieki zdrowia w okresie ciąży i połogu może nie być dobrym wspomnieniem dla wielu kobiet. W ramach podstawowej opieki na kobiety czekają wieloosobowe sale i wiele niedogodnień, z powodu których coraz więcej kobiet myśli o porodzie w prywatnej placówce. Kliniki tego typu oferują swoim klientkom dostęp do szerokiej oferty usług medycznych, które są szczególnie ważne w tym jakże ważnym okresie. Korzystając z ich usług prywatnych nie musimy się martwić się o duże kolejki do lekarzy prowadzących, niemiły personel czy niski standard. Opłacając tego typu usługi medyczne, możemy wymagać nieco więcej, dzięki czemu uzyskamy to, co czego nie znajdziemy w państwowej służbie zdrowia.

poród w prywatnej klinice

Carriwell

Ile kosztuje poród w prywatnej klinice?

Placówki oferujące usługi w zakresie położnictwa często posiadają pakiety porodowe, które zapewniają kobiecie wszystko, co niezbędne w związku z wydaniem dziecka na świat. Znajdziemy w nich szeroki zakres usług w zakresie przygotowania do porodu, samego porodu i połogu – okresie po ciąży i po porodzie. Ceny pakietów porodowych różnią się od siebie ceną w zależności ilości i rodzaju usług, a ich ceny oscylują w granicach 6 000-15 000 złotych. Największy wydatek poniesiemy jeśli zdecydujemy się na poród z cesarskim cięciem do 8000 tysięcy złotych, ten siłami natury będzie nieco tańszy, gdyż kosztuje ok. 3-4 tysiące złotych. Jeśli nie stać nas na skorzystanie z usług prywatnej placówki ginekologicznej możemy skorzystać z pożyczki pozabankowej od Wonga, która pokryje koszty usług medycznych i rozwiąże ten problem.

Pakiety porodowe – co oferują?

  • W ramach pakietu porodowego kobieta spodziewająca się dziecka otrzyma takie usługi jak:
  • konsultacja z lekarzem prowadzącym przed porodem
  • wykonanie odpowiednich badań – m.in. KTG, które monitorują skurcze macicy oraz czynność serca płodu.
  • poród do wyboru – siłami natury lub cesarskie cięcie
  • znieczulenie zewnątrzoponowe do złagodzenia bólu w czasie porodu naturalnego
  • pobyt w klinice, najczęściej w pojedynczej sali
  • opieka medyczna nad pacjentką i noworodkiem przez kilka dni po porodzie
  • wizyta kontrolna po porodzie u ginekologa i neonatologa

Przyszli rodzice chcąc łatwiej podjąć decyzję o miejscu porodu powinni dokładnie zapoznać się z ofertą lokalnych placówek ginekologicznych. Najlepsze opinie uzyskamy od naszych najbliższych – rodziny i znajomych. Dobrym pomysłem będzie również np. odwiedzenie takiej placówki i dopytanie o warunki i ofertę medyczną jaka czeka na przyszłą mamę.