Ułożenie pośladkowe pojawia się wtedy, kiedy jego pośladki albo nogi zwrócone są w dół w kierunku szyjki macicy. Taka pozycja występuje w 3 – 4% wszystkich porodów pojedynczych. Ryzyko ułożenia pośladkowego zmniejsza się wraz z zaawansowaniem ciąży. Prawdopodobieństwo, że płód przyjmie ułożenie pośladkowe, rośnie, gdy pojawi się któraś z poniższych przyczyn:
- Płód nie osiągnął jeszcze terminu porodu albo jest wyjątkowo mały.
- Większa ilość płynu owodniowego (więcej miejsca do wykonania obrotu).
- Wrodzona wada budowy macicy (na przykład macica dwurożna).
- Mięśniaki, które zajmują część jamy macicy.
- Łożysko przodujące
- Ciąża bliźniacza
- Rozluźnienie macicy z powodu wielokrotnych ciąż.
Jeżeli dziecko znajduje się w ułożeniu pośladkowym, lekarz omówi z Tobą potencjalne korzyści i ryzyko związane z pochwowym porodem pośladkowym. Podczas takiego porodu trzeba się liczyć z następującymi sytuacjami:
- Główka dziecka (która w porodzie pośladkowym wychodzi ostatnia) utknie w kanale rodnym, gdyż po przejściu ciała dziecka, które jest mniejsze niż główka, dochodzi do obkurczenia się szyjki macicy. (Ta sytuacja może być szczególnie kłopotliwa, jeśli dziecko jest bardzo małe albo nie do końca rozwinięte).
- Dojdzie do urazu z powodu odgięcia do tyłu główki dziecka.
- Będą trudności z przejściem barków przez kanał rodny, co może prowadzić do ich urazów.
Z uwagi na potencjalne problemy wielu lekarzy radzi, aby wszystkie dzieci ułożone pośladkowo rodziły się poprzez cesarskie cięcie. Jednak niektóre płody mogą kwalifikować się do porodu pochwowego. Abyście mogli z lekarzem w ogóle brać pod uwagę poród tradycyjny, powinny zaistnieć następujące okoliczności:
- Przypuszczalna waga płodu wynosi 1820 – 3600 gramów.
- Dziecko znajduje się we właściwym ułożeniu pośladkowym, co oznacza, że pośladki, a nie nóżki, wyjdą pierwsze.
- Pośladki ustaliły się w miednicy.
- Lekarz nie przewiduje problemów (po wykonaniu badania dopochwowego) z przejściem główki przez kanał rodny.
- Badanie USG pokazuje, że główka płodu jest zgięta albo skierowana do przodu, a nie w bok.
- Możliwe jest natychmiastowe podanie znieczulenia, gdyby zaszła konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
- Lekarz ma doświadczenie w odbieraniu porodów pośladkowych.
Nie tak dawno pewne badania medyczne dowiodły, że u urodzonych pośladkowo dzieci występuje większe ryzyko powikłań. Dane są tak przekonujące, że wielu położników zaprzestało odbierania porodów z tego położenia. Jeżeli dojdziecie z lekarzem do wniosku, że poród pośladkowy nie jest dobrym rozwiązaniem, można spróbować obrotu zewnętrznego na główkę, czyli zabiegu, w którym lekarz usiłuje obrócić dziecko do normalnej pozycji, uciskając odpowiednio powłoki brzuszne matki. To powszechna i najczęściej bezpieczna procedura. Czasami zabieg jest nieprzyjemny, ale udaje się w 50 – 70% przypadków. Istnieją jednak pewne uwarunkowania, kiedy nie zaleca się stosowania obrotu zewnętrznego na główkę, w tym jeśli występuje krwawienie, małowodzie bądź ciąża mnoga.
źródło: dr J. Stone, dr K. Eddleman, M. Duenwald „Ciąża dla bystrzaków”, wyd. Septem;
Odradzam „obracanie”, bo nie wszystko widać na USG. Ja na szczęście takiej procedury nie przeszłam przy pierwszym porodzie. Dopiero przy cc okazało się, że mam częściową przegrodę macicy i dziecko było zablokowane w pozycji pośladkowej. Teraz jestem w 38 tc, córcia również pośladkowo owinięta wokół przegrody. Pierwszą cc przeszłam gładko, szybko doszłam do siebie. Mam nadzieję, że druga też pójdzie łatwo. Jeśli dziecko jest ułożone pośladkowo nie ryzykujcie jego i własnego zdrowia!!!!
Moj synek był urodzony cc ułożenie pośladkowe teraz jestem w 14 tyg ciąży i też chciałabym mieć cc 🙂
Ja rozilam przez cc, porod zero boli jedynie przy wstaniu. Drugi porod tylko przez cc.
kto by mi powiedział jak to jest jak ma się poród poślatkowy bo nie mam pojęcia :):):) natalia
porody
mam 40 lat i troje dzieci, które rodziłam przez cięcia cesarskie. Ułożenia dzieci miałam pośladkowe po operacji ból niesamowity, ale opiekę w szpitalu im;Kopernika w łodzi miałam bardzo dobrą