Nowe badania prowadzone na Uniwersytetach w Exeter i Oxford udowadniają, że płeć dziecka jest związana z dietą matki.

fotokarty

Opublikowane wyniki wykazują wyraźny związek pomiędzy spożyciem żywności wysokoenergetycznej w okresie zapłodnienia a urodzeniem syna.Odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu faktu spadku urodzeń chłopców w krajach rozwiniętych, w tym w Wielkiej Brytanii i USA.

Badania obejmowały 740 kobiet w UK, które nosiły pierwszą ciążę i nie znały płci swego dziecka. Ze względu na dietę zostały podzielone na trzy grupy w zależności od kalorii, które spożywały.

Carriwell

56% kobiet o diecie najbogatszej w kalorie urodziło synów. W grupie o niższym spożyciu kalorii 45% kobiet urodziło chłopców.

Oprócz spożycia większej ilości kalorii u kobiet, które miały synów, występowało wyższe prawdopodobieństwo pobrania jakościowo lepszych i bardziej zróżnicowanych składników odżywczych, w tym potasu, wapnia i witamin C, E i B12. Wykazano także duży związek pomiędzy spożywaniem płatków śniadaniowych a urodzeniem syna.

Przez ostatnie 40 lat obserwowano niewielki ale stały spadek – około 1 na 1000 urodzin rocznie, w proporcji urodzeń chłopców w krajach rozwiniętych, w tym UK, USA i Kanadzie. Wykazano też spadek energii pobieranej z pokarmem w krajach rozwiniętych. Epidemia otyłości spowodowana jest raczej ograniczeniem ruchu i różnicami w jakości spożywanych produktów i zwyczajów żywieniowych (np. rezygnacja ze śniadań).

Naukowcy są zdania, że  przeprowadzone badania pomogą stwierdzić dlaczego w krajach rozwiniętych, gdzie kobiety wybierają dietę niskokaloryczną, proporcja, proporcja urodzin chłopców spada. Jest to dowód, że kobiety właściwie kontrolują płeć dziecka poprzez swoją dietę.

Kobiety, które wzięły udział w badaniu były reprezentatywną grupą ze względu na wagę, zdrowie i styl życia. Nie wykazano związku pomiędzy paleniem i piciem kawy przed ciążą a płcią dziecka. Nie było także korelacji pomiędzy BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) matki a płcią jej dziecka. Badanie dotyczyło diet kobiet w okresie poczęcia. Nie ma nadal dowodów, że dieta podczas ciąży ma jakikolwiek wpływ na płeć dziecka.

Źródło: EurekAlert