Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Dzisiejsze salony piękności zalewają nas ofertami coraz to nowszych zabiegów kosmetycznych. Co jednak zrobić, kiedy spodziewamy się dziecka i nie wiemy czy dane zabiegi kosmetyczne w ciąży są bezpieczne? Które z nich możemy wykonać, a których powinnyśmy się wystrzegać?

Ciąża wcale nie musi zamykać Ci drzwi do salonów piękności. Należy jednak  z rozwagą wybierać te zabiegi kosmetyczne w ciąży, które są delikatne i mało inwazyjne. Istnieje wiele zabiegów, z których należy zrezygnować do czasu porodu.

Ciąża a solarium

Na czas ciąży musisz kategorycznie zapomnieć o solarium.  Pamiętaj, że skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa niż zwykle. Niebezpieczne promienie UV mogą spowodować rozległe oparzenia, przebarwienia na skórze a nawet alergie. Co więcej, w czasie opalania bardzo niebezpieczne jest nagła zmiana temperatury. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji nawet do odklejenia się łożyska.
Jeśli jednak bardzo zależy Ci na pięknej brązowej opaleniźnie możesz wykorzystać naturalne promienia słonecznego w czasie niedługiego spaceru w słoneczny dzień.

Depilacja w ciąży

Najgroźniejszym rodzajem depilacji w ciąży jest tzw. depilacja ultradźwiękowa. Ultradźwięki bardzo często wywołują silne i nagłe skurcze macicy, które z kolei mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Dlatego każdy zabieg oparty na ultradźwiękach jest odradzanym kobietom w ciąży.
Depilacja pastą cukrową również nie jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla przyszłych mam. Zabieg ten wiąże się z ogromnym bólem, który nie tylko jest odczuwany przez mamę, ale również przez maleństwo w brzuszku. Takie bodźce mogą zdenerwować dziecko i przyczynić się do przedwczesnego porodu. W ciąży niewskazana jest też depilacja laserem i gorącym woskiem.

Zabiegi wyszczuplające

W czasie ciąży zabronione są zabiegi wyszczuplające i drenujące, np. guam, endermologia, drenaż limfatyczny, ponieważ podwyższają ciśnienie. Nie wykonuje się także zabiegów antycellulitowych, ponieważ używane w nich kosmetyki zawierają kofeinę oraz zabiegów detoksykujących, które powodują przekrwienie skóry i jej rozgrzanie . W czasie ciąży nie wolno poddawać się działaniu ultradźwięków i prądu stałego, czyli np. zamykać naczynek i porów (galwanizacja i jonoforeza). Prąd przenikający przez organizm może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Zobacz:  Jakie są objawy starzenia się skóry?

Dopiero po trzecim miesiącu można wybrać się do kosmetyczki na oczyszczanie twarzy, zabiegi ujędrniające, zapobiegające rozstępom czy masaże ciała i stóp. Przyszłe mamy nie mogą też stosować wielu kosmetyków, np. z algami, bo zawierają jod, który może być szkodliwy dla płodu.

Relaksujący masaż

Specjalne zabiegi kosmetyczne dla przyszłych mam wykorzystują głównie korzystny efekt połączenia olejków roślinnych, aromaterapii oraz masażu. W łagodny sposób poprawiają jędrność skóry, normalizują jej funkcje, oczyszczają i odświeżają.
Umiejętnie wykonywany masaż poprawia pracę hormonów, krążenie krwi i limfy. Zmniejsza przez to obrzęki, sztywność mięśni oraz stawów. Uelastycznia też skórę, co ułatwia jej rozciąganie.

Warto pamiętać, że nie tylko zabiegi kosmetyczne mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Winowajcami w tym przypadku mogą być różnego rodzaju substancje chemiczne zawarte w kosmetykach. Nawet najpopularniejsze kosmetyki, dostępne w drogeriach, zawierają niebezpieczne związki. Dlatego przed ich zakupem zawsze czytaj ich skład podany zazwyczaj na opakowaniu.

Unikaj kosmetyków, które zawierają: amoniak ( np. farby do włosów), kwasy owocowe ( np. kremy do twarzy), kofeinę ( kremy antycelulitowe), triclosan ( np. mydła).

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments