Poród dzieli się na trzy okresy. Pierwszy rozpoczyna się skurczami prowadzącymi do rozwierania szyjki macicy i kończy się jej całkowitym rozwarciem – ok. 10 cm.

fotokarty

Okres ten dzieli się z kolei na fazę wczesną, aktywną i przejściową. Drugi okres porodu rozpoczyna się całkowitym rozwarciem szyjki i kończy urodzinami dziecka. W trzecim okresie rodzi się łożysko. Trudno określić dokładnie jak długo powinien przebiegać każdy okres, ale przyjmuje się, że pierwszy z nich trwa ok. 14 godz., drugi – 1-2 godz., a trzeci – 15 min – 1 godz. W przypadku pierwszego porodu wszystko trwa zazwyczaj dłużej, przy kolejnych – krócej.

Pierwszy okres porodu

Faza pierwsza: wczesna lub utajona. Jest to zazwyczaj najdłuższa ale najmniej dolegliwa faza porodu. Zgładzenie szyjki macicy i jej rozwarcie do 3 cm może nastąpić nawet kilka dni wcześniej i nie być specjalnie wyczuwalne. Mogą też wystąpić regularne i bolesne skurcze, występujące co 5 lub nawet 20 min. i trwające od 30 do 45 sek. Możesz również odczuwać bóle w okolicy krzyżowej i zaobserwować odejście wód płodowych.

Carriwell

Pierwszą fazę najlepiej jest spędzić w domu. Możesz wziąć ciepłą kąpiel lub zająć się czymś by czas szybciej minął. Do szpitala powinnaś udać się jeśli skurcze są regularne i powtarzają się co 5 min. lub częściej, lub też gdy płyn owodniowy jest zielony albo kiedy nie odczuwasz w ogóle ruchów płodu.

Faza druga: aktywna. Faza ta trwa zazwyczaj krócej od pierwszej (2-4 godz.) ale skurcze stają się silniejsze, częstsze i dłuższe (40-60 sek.). Szyjka macicy rozwiera się do 7 cm. Ból jest teraz znacznie silniejszy a czas na odpoczynek między skurczami krótszy. Jeśli ból jest do zniesienia, spróbuj chodzić, zmieniać pozycję. Przyspiesza to akcję porodową gdyż płód wywierając nacisk na szyjkę macicy powoduje szybsze jej rozwieranie. W tej fazie często możliwe jest zastosowanie odpowiedniego znieczulenia.

Faza trzecia: przejściowa. Jest to najtrudniejszy i najbardziej wyczerpujący etap porodu. Skurcze występują co 2-3 min. i trwają nawet do 90 sek. Niektóre kobiety mają wrażenie, że skurcze w ogóle nie mijają. Mogą wystąpić też nudności, wymioty i zawroty głowy. Możesz odczuwać gorąco i pocić się lub przeciwnie – mieć dreszcze i marznąć. Na szczęście faza przejściowa nie trwa długo – całkowite rozwarcie szyjki macicy następuje w ciągu 15 min. do 1 godz.

Drugi okres porodu

Parcie i urodzenie dziecka

Kiedy szyjka macicy osiąga całkowite rozwarcie -10 cm., rozpoczyna się drugi etap porodu. Ten okres wymaga od ciebie największej aktywności i wysiłku by umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. Zazwyczaj trwa to od 15 min. do 2 godz. Dominującym odczuciem jest potrzeba parcia. Przyjmij odpowiednią pozycję – najczęściej jest to pozycja półsiedząca, choć w niektórych szpitalach można rodzić w kucki lub na klęczkach. Na szczęście czasy, kiedy kobiety rodziły na leżąco z unieruchomionymi nogami, dawno minęły. Na początku skurczu weź głęboki oddech, zamknij oczy i przyj jak najdłużej. W ciągu każdego skurczu można zazwyczaj kilkakrotnie zaczerpnąć tchu. Każde porcie powoduje przesuwanie się dziecka ku ujściu kanału rodnego. Po urodzeniu się główki dziecka położna oczyści jego drogi oddechowe i pomoże w urodzeniu się barków i tułowia. Zaraz potem można przeciąć pępowinę, ocenić stan dziecka w skali Apgar, wytrzeć je i położyć mamie na brzuchu.

Trzeci okres porodu

Urodzenie łożyska

Etap ten trwa zazwyczaj od 15 min. do 1 godz. Po urodzeniu dziecka czynność skurczowa macicy powraca, skurcze są jednak dużo łagodniejsze. Jeśli wyrazisz zgodę, położna przyspieszy urodzenie łożyska podając ci zastrzyk z meterginy. Ssanie piersi przez dziecko również ułatwia wydalenie popłodu gdyż stymuluje wytwarzanie oksytocyny – hormonu wywołującego skurcze macicy. Po urodzeniu łożyska lekarz zszyje nacięcie lub pęknięcie krocza – jeśli do niego doszło. Będziesz musiała pozostać jeszcze przez jakiś czas na sali porodowej, gdzie położna zmierzy ci temperaturę, ciśnienie i zbada brzuch, by stwierdzić czy macica obkurcza się prawidłowo. Jeśli nie wystąpią żadne powikłania i stan dziecka będzie dobry, będziesz mogła przenieść się do sali na oddziale położniczym. Warto też przez porodem porodem pomyśleć o akcesoriach poprodowych, aby dobrze przygotowywać się do samego porodu, połogu oraz późniejszego karmienia piersią.