Zapytaj Twoją mamę i babcię, jaki był najpiękniejszy moment w ich życiu. Pomimo upływu lat, odpowiedzą, że narodziny dziecka.

Te chwile pozostają w  pamięci kobiet najcenniejszym, czule pielęgnowanym obrazem. Zacierają się daty, umykają szczegóły, ale poród jest dla każdej kobiety przeżyciem niezapomnianym i jedynym. Dla współczesnej mamy także. Istnieje jednak zasadnicza różnica. W czasach młodości naszych babć i mam, nikt nie myślał o komforcie rodzącej kobiety, dziś przywiązuje się do tego sporo uwagi, organizując akcje społeczne i kampanie.  Sama też możesz zadbać o swój komfort.

Wiedza jest Twoim komfortem

Komfort i samopoczucie przyszłej mamy jest ważne dla niej samej i dla jej dziecka. Współczesne mamy są mądre i wykształcone, znają swój organizm, są  przygotowane do porodu psychicznie i fizycznie. Ale to nie wszystko. Wykorzystaj czas ciąży na zdobycie  podstawowej wiedzy medycznej , na zrozumienie czym jest poród, jakie są jego etapy, czego możesz się spodziewać. Warto również zapoznać się z przepisami prawa, które zapewniają Ci jako pacjentce ochronę, przeczytaj więc Kartę Praw Pacjenta, która jest zbiorem najważniejszych przepisów w tej dziedzinie. Jeżeli podczas porodu, poczujesz, że Twoje prawa nie są respektowane, upomnij się o ich przestrzeganie. Nie krępuj się pytać, prosić o pomoc, decydować o sobie. Masz do tego pełne prawa, ale jeżeli nie będziesz komunikowała położnej czy lekarzowi, że coś jest nie tak, może się zdarzyć, że nikt się nie zorientuje że odczuwasz dyskomfort.

Komfort to również odpowiednio skompletowana torba do szpitala

Wydaje się, że spakowanie torby do szpitala, nie stanowi żadnego problemu. Na forach internetowych można znaleźć wiele porad, a nawet gotowych spisów produktów koniecznych dla ciebie i dziecka. Zachęcamy, żeby przy pakowaniu torby do szpitala wziąć pod uwagę następujące rady:

1. Nie tylko to co konieczne

Podstawowe produkty dla mamy i dziecka, to nie wszystko co powinno się znaleźć w torbie. Zastanów się, co może przynieść Ci ukojenie, co uspokoi Twoje nerwy. Dla każdej kobiety będzie to co innego. Być może dla Ciebie to ulubiona muzyka, tomik ulubionych wierszy, a może krzyżówki bądź karty.

2. Do czego się spakować?

Dokonaj wyboru odpowiedniej, dostosowanej do Twoich potrzeb torby. Wybierz torbę zapinaną, lekką, nie zabieraj ciężkiej, choćby nawet najelegantszej walizki. Jeżeli nie masz jednej dużej torby, skorzystaj z dwóch mniejszych, to o wiele wygodniejsze rozwiązanie.

3. Kiedy się spakować?

Twoja torba powinna być spakowana 4-5 tygodni przed przewidzianą datą porodu, bo niektóre dzieci bardzo spieszą się na świat i trzeba to również przewidzieć. Zapobiegliwa przyszła mama może ją wozić ze sobą w samochodzie lub zostawić w domu w miejscu, o którym wie mąż i na wszelki wypadek ktoś jeszcze (babcia lub przyjaciółka).

4. Co jest w torbie?

Twój mąż lub osoba, która będzie Ci towarzyszyć w szpitalu, powinna znać zawartość torby, tak, żeby wiedzieć gdzie co się znajduje.

5. Co zostawić w domu?

Biżuterię zostaw w domu, nie będzie ci potrzebna w szpitalu.

Mamo, Tato, już czas….jechać do szpitala!

Przede wszystkim bez paniki! Odetchnij głęboko parę razy i postępuj zgodnie z tym ,czego nauczyłaś się w szkole rodzenia. Jeżeli masz skurcze, policz jak często i zapisz. Jeżeli jesteś w stałym kontakcie  ze swoim lekarzem lub położną, zadzwoń do nich, opisz swoje samopoczucie i częstotliwość skurczy. Myśl pozytywnie. Właśnie rozpoczyna się najpiękniejsza chwila Twojego życia, o którą kiedyś zapyta cię Twoja córka i wnuczka. Powodzenia!