Wiele razy słyszałaś o KTG w ciąży, ale tak naprawdę niewiele o nim wiesz, co to za badanie i jak często się je wykonuje? Już wyjaśniamy.

KTG w ciąży, czyli kardiotokogram, to badanie mające na celu ustalenie zapisu czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy. Badanie wykonuje się po 25. tygodniu ciąży, ale tylko wtedy, gdy istnieje wyraźne uzasadnienie jego wykonania, tzn. gdy istnieje wysokie ryzyko przedwczesnego porodu lub gdy istnieje podejrzenie zaburzenia czynności serca płodu.

Badanie KTG wykonuje się standardowo podczas porodu. To umożliwia ocenę kondycji maleństwa – monitorowanie pracy serca dziecka i stopnia nasilenia skurczów porodowych. KTG jest też wykonywane, gdy minął już wyznaczony termin porodu i maluszek nie spieszy się z przyjściem na świat. Wówczas badanie w ciąży KTG da lekarzowi i położnej jasną informację, w jakiej kondycji jest maleństwo.

Badanie KTG w ciąży jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Dlatego też może być powtarzane tak często, jak tylko istnieje taka potrzeba. Zwykle trwa około 30 minut. Jeśli jednak istnieje potrzeba przedłużenia badania, lekarz może je wydłużyć do godziny.

Jak wygląda badanie? Na brzuszku przyszłej mamy za pomocą pasów zostają umocowane 2 małe głowice. Jedna z nich ma monitorować pracę serca dziecka, druga – czynności skurczowe macicy. Ciężarna trzyma zaś w rękach przycisk, który musi nacisnąć, gdy tylko poczuje ruchy dziecka.