Maluszek jest już w pełni rozwinięty i może przyjść na świat. Prawdopodobnie jednak nie urodzi się w wyznaczonym dniu: 85 % noworodków przychodzi na świat 2 tygodnie przed albo 2 tygodnie po wyznaczonej przez lekarza dacie. Mięśnie dziecka są już na tyle rozwinięte i wyćwiczone, że może ono ssać i połykać płyn owodniowy, więc w jego jelitach gromadzą się resztki z połkniętego płynu. Tam razem z komórkami jelit, skóry oraz lanugo tworzą tzw. smółkę, która warunkuje pierwsze ruchy perystaltyczne jelit. Po porodzie smółka będzie wydalona – to pierwsza, zielonkawa kupka, jaką zrobi Twój maluszek.
Dziecko nadal otoczone jest wodami płodowymi, a tlen i substancje odżywcze otrzymuje za pośrednictwem łożyska, które ma ponad 15 cm średnicy i waży 0,5-1 kg. Twój maluszek waży teraz 3,2 kilograma i ma około 52 centymetry wzrostu.
Przyszła mama
Ucisk na pęcherz moczowy jest coraz silniejszy, więc kobiety korzystają z toalety jeszcze częściej. Skurcze Braxtona – Hicksa mogą w każdej chwili zmienić się w skurcze zwiastujące poród. Niektórzy uważają, że można przyspieszyć ten moment, uprawiając seks – sperma zawiera bowiem prostaglandyny, ułatwiające dojrzewanie szyjki macicy. Lepiej jednak po prostu spokojnie czekać na rozwiązanie i wykorzystać ten czas, który spędzasz tylko z partnerem. Jeśli dobrze się czujesz, możecie wybrać się na spacer lub do restauracji. Zamawiając danie wybierz coś, co lubisz najbardziej – po porodzie, jeśli zdecydujesz się karmić piersią, możesz nie mieć takiej możliwości – wtedy obowiązywać Cię będzie dieta.