Pierwszy tydzień ciąży jest właściwie niezauważalny dla przyszłej mamy. W tym czasie komórka jajowa łączy się z plemnikiem i zagnieżdża się w macicy, co jest zupełnie nieodczuwalne dla kobiety. Nie pojawiają się także żadne zmiany związane z samopoczuciem, dlatego panie zaczynają podejrzewać, że spodziewają się dziecka dopiero w kolejnych tygodniach.

fotokarty

Pierwszy tydzień ciąży – o czym pamiętać w pierwszym tygodniu ciąży?

Pierwszy tydzień ciąży to ostatni moment na powiedzenie NIE szkodliwym przyzwyczajeniom, do których należy palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz prowadzenie niezdrowego trybu życia. W tym czasie warto zadbać o zwiększoną porcję witamin i mikroelementów czerpanych z pożywienia oraz o sporą dawkę odpoczynku i ruchu. W praktyce oznacza to, że pora zacząć zdrowo się odżywiać, wysypiać się oraz spędzać jak najwięcej na świeżym powietrzu. Wskazany jest oczywiście sport, jednak panie będące w ciąży lub starające się o dziecko nie powinny się forsować. Warto zasięgnąć porady lekarza i dowiedzieć się, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie najlepszy dla przyszłej mamy. W pierwszym tygodniu ciąży oraz w czasie, gdy staramy się o dziecko należy też zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, dlatego zwolnijmy nieco i postawmy na jak najwięcej relaksu, który przyda się zarówno przyszłej mamie, jak i maluszkowi.

Suplementacja w czasie pierwszego tygodnia ciąży

Pierwszy tydzień ciąży oraz pierwszy miesiąc i trymestr to niezwykle ważne chwile w całym okresie oczekiwania na dziecko. W tym czasie zaczyna kształtować się płód, dlatego należy zrobić wszystko, by miał szansę jak najlepiej się rozwijać. Pierwszy tydzień ciąży to ostatni moment na rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego, który odpowiada za wiele istotnych funkcji w organizmie. Jego rola jest także nieoceniona podczas ciąży. Dzieje się tak dlatego, że folacyna bierze udział w tworzeniu nowych komórek, co sprawia, że jej niedobór może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Jednym z najczęstszych skutków niedoboru kwasu foliowego podczas ciąży są wady cewy nerwowej powodujące trwałe kalectwo dziecka. Warto suplementować także inne minerały i witaminy, które są dostępne w aptekach bez recepty, jednak przed ich zakupem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy dla przyszłej mamy preparat.

kobieta-w-ciazy-2017

Carriwell

Badania wskazane w pierwszym tygodniu ciąży

W pierwszym tygodniu ciąży warto wykonać także badania, które określą stan zdrowia przyszłej mamy i wskażą kierunek dbania o siebie w kolejnych tygodniach i miesiącach oczekiwania na dziecko. Pierwszym badaniem wykonanym w tym czasie powinna być morfologia oraz analiza składu krwi pod kątem witamin i mikroelementów. Dzięki nim możliwe będzie wykluczenie anemii oraz ujawnienie ewentualnych niedoborów. Ta wiedza pozwoli na szybką reakcję i uzupełnienie braków w gospodarce organizmu, co z kolei zmniejszy ryzyko wad rozwojowych płodu. Pierwszy tydzień ciąży to również czas odpowiedni na wykonanie cytologii oraz zbadanie i USG piersi. Wyniki tych badań pozwolą m.in. stwierdzić, czy zmiany czekające przyszłą mamę, nie wpłyną na rozwój chorób.

Najbliższe tygodnie przyniosą wiele zmian w życiu przyszłych rodziców. Kobieta zacznie odczuwać pierwsze objawy ciąży, a jej samopoczucie będzie się zmieniać z minuty na minutę, co z pewnością będzie niemałym wyzwaniem dla obojga partnerów. Będzie to również czas, gdy przyszli rodzice będą mieli szansę zobaczyć swojego potomka pierwszy raz w życiu. Na razie będzie to możliwe tylko podczas badania USG, jednak warto wiedzieć, że ta chwila dostarcza partnerom niezapomnianych emocji. W pierwszym tygodniu ciąży należy więc zadbać o to, by jak najlepiej przygotować się do kolejnych tygodni i miesięcy, które będą początkiem prawdziwej domowej rewolucji.