Światowy Dzień Walki z Otyłością

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i nie chcą się ruszać, już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość. Coraz częściej najmłodsi zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi, typowymi dla starszego pokolenia.

Z badań (COSI 2016) Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych pod auspicjami Światowej Organizacji zdrowia (WHO), wynika, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich. Co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest z poziomem nadwagi i otyłości. Brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 proc. (International Journal of Cardiology) Aby temu przeciwdziałać WHO zaleca co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie wśród dzieci. Odpowiednia dawka ruchu wspomaga zarówno rozwój fizyczny (wzrost, rozwój mięśni, dotlenienie organizmu), jak i psychiczny (radzenie sobie z porażkami i zmęczeniem, pokonywanie trudności oraz nauka przyjmowania sukcesów). Ruch pomaga także w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, takich jak: cukrzyca, wady postawy czy choroby układu ruchu. Eksperci szacują, że jedynie 24 proc. dzieci spełnia warunek godzinnej aktywności dziennie.

Bezruch wśród polskiej młodzieży

Podczas konferencji Instytutu Matki i Dziecka „Otyłość u polskich dzieci i młodzieży 2018” zaprezentowano najnowsze wyniki międzynarodowych badań HBSC ((Health Behaviour in School-aged Children, 2018), z których wynika, że poziom aktywności fizycznej wśród polskich nastolatków (11-15 lat) nie jest satysfakcjonujący. Jedynie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat spełnia zalecenia WHO. W badaniach zauważono też systematyczny spadek aktywności wraz z wiekiem u dziewcząt do 15 roku życia. Wśród piętnastolatek mniej niż jedna na pięć dziewcząt jest aktywna fizyczne. Według badań nadwaga i otyłość występuje częściej wśród męskiej reprezentacji nastolatków. Ponad 33 proc. chłopców w wieku 11 lat ma nadwagę.

Zobacz:  Polki podczas porodu są wciąż źle traktowane

Technologia zamiast sportu

Eksperci są zgodni – u podstaw otyłości i nadwagi leżą zła dieta dzieci i niski poziom aktywności fizycznej, wypartej przez multimedia. Podczas badań (COSI) sprawdzono ile czasu ośmiolatki spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. 50 proc. dzieci w weekend poświęca na to co najmniej trzy godziny.

Aktywne szkoły?

Kontrola NIK z 2013 r. ujawniła, że w Polsce już ponad jedna trzecia uczniów nie ćwiczy na WF-ie. W szkołach podstawowych około 15 proc. dzieci regularnie przynosi zwolnienia, a z wiekiem ten odsetek wzrasta. Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Ten problem próbuje rozwiązać projekt realizowany przez Fundację V4Sport – Aktywne Szkoły MultiSport (AMS), który łączy technologię i ruch w formie interaktywnej zabawy. Projekt opiera się na 9 stacjach z prostymi ćwiczeniami sportowymi takimi jak zwis na drążku, skok w dal, próba ścisku czy brzuszki. Sportowe stacje oparte są na europejskim teście sprawności EuroFit. Podejmując sportowe wyzwanie, dzieci stają w szranki z multimedialnymi potworami z Galaktyki Bezruchu. W ramach inicjatywy organizatorzy dokonują pomiaru poziomu aktywności fizycznej dzieci, ale także inspirują uczniów, nauczycieli i rodziców do nowatorskiego spojrzenia na aktywność fizyczną. Jak podkreśla Fundacja V4Sport realizująca projekt – każda aktywność, która powoduje, że dzieci chętniej zakładają strój sportowy i trampki jest dobra. Obecnie projekt realizowany jest w 35 szkołach na Dolnym Śląsku. W ramach inicjatywy opracowywane są także Plany Treningowe, w których uczestniczą rodzice, środowisko szkolne oraz lokalne, a ich celem jest tworzenie rozwiązań, które sprzyjają codziennej aktywności ruchowej dzieci. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl.

Światowy Dzień Walki z Otyłością szkoła

Zdrowa dieta

Badania Instytutu Matki i Dziecka pokazują, że jedynie połowa ośmiolatków je warzywa przez większość dni w tygodniu. Według zaleceń żywieniowych dzieci powinny spożywać dziennie pięć porcji owoców i warzyw. Obok braku ruchu i zdrowej diety na nadwagę i otyłość wśród dzieci wpływać może także nieregularne spożywanie śniadań i rzadkie jedzenie obiadów z rodzicami. Eksperci zauważają, że znaczenie może mieć także długość snu. Badania pokazują, że optymalna wagę ciała w większości miały dzieci przesypiające nie mniej i nie więcej niż 9 godzin na dobę.

Zobacz:  Znajdź miejsce dla swojego malucha

Choć problem niewłaściwej masy ciała dotyczy wielu dzieci, badania pokazują, że rodzice często nie dostrzegają problemu nadwagi u swoich dzieci. 30 proc. badanych dzieci ma nadwagę, natomiast tylko 13 proc. rodziców dostrzega problem (deklaracja „lekkiej nadwagi” w badaniu).

Aktywne Szkoły MultiSport: To projekt, którego zadaniem jest aktywizacja ruchowa dzieci w wieku szkolnym i prawidłowa edukacja sportowa. Program sportowy ASM to 9 ćwiczeń sprawnościowych uznanych w teście sprawności EuroFit, połączonych w spójną fabularyzowaną, interaktywną grę. Do tej pory Projekt został zrealizowany w 35 szkołach z Dolnego Śląska, gdzie został sprawdzony poziom aktywności blisko 9 tysięcy dzieci. Realizatorem projektu jest Fundacja V4Sport, jego pomysłodawca i fundatorem firma Benefit Systems. Więcej informacji na temat projektu odnaleźć można na stronie internetowej www.aktywneszkoly.pl

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments