Do tej pory każda przyszła mama mogła wybrać położną, która opiekowała się nią w czasie ciąży oraz podczas połogu. Nowy program opieki w ciąży zakłada, że możliwości wyboru nie będzie. Położna będzie przydzielana kobiecie. Program ma być wprowadzony w życie już w lipcu tego roku. Dotyczy pełnoprofilowej opieki dla kobiet w ciąży, w czasie porodu oraz na okres połogu, czyli 6 tygodni po porodzie.

Kompleksową opiekę nad rodzącymi mają przejąć szpitale, w których rocznie odbiera się przynajmniej 600 porodów. Oznacza to, że rodząca nie będzie miała możliwości wybrania dowolnej położnej. Rozporządzeniu sprzeciwiła się Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, jednak po tej interwencji wprowadzono do programu jedynie nieznaczne zmiany.

Głos w sprawie zabrała także Fundacja Rodzić po Ludzku, która wskazuje na różny poziom opieki w poszczególnych szpitalach. NRPiP przywołuje również problem kobiet w ciąży pochodzących z mniejszych miejscowości, gdzie w szpitalach przyjmowana jest mniejsza liczba porodów. Może to sprawić, że dostęp do specjalistów będzie znacznie ograniczony.