Już niedługo może okazać się, że kobiety prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 2 lata i które urodzą dziecko będą otrzymywały zasiłek macierzyński w wysokości 17,77 zł.
Zmiany do ustawy już zatwierdził sejm – dokumenty czekają jedynie na potwierdzenie przez prezydenta. Jeśli ten zdecyduje się je zatwierdzić to zmiany te będą obowiązywały już od 1 listopada tego roku.
Zmiany takie zostały wprowadzone z uwagi na wysoką wykrywalność wyłudzenia wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Jak do tej pory można było pobierać nawet 9 000 zł miesięcznie przez rok. Jedyne co trzeba było zrobić to założyć działalność gospodarczą i przez trzy miesiące płacić składkę chorobową, która wynosi 223 zł.

Jeżeli ustawa przejdzie to od 1 listopada, mamy które prowadzą działalność krócej niż dwa lata i urodzą dziecko, a także korzystają z preferencyjnych składek ZUS otrzymają 297, 18 zł zasiłku, od którego należy odliczyć jeszcze obowiązkową składkę zdrowotną – tak zostaje nam do dyspozycji kwota 17,77 zł miesięcznie, co tak naprawdę nie starcza na kupienie jednej paczki pieluch dla dziecka. |

akcesoria dla mam

Oczywiście mamy nie pozostają obojętne na takie zmiany. Już została przygotowana petycja do prezydenta i zakładane są grupy, które chcą spotkać się z prezydentem i jego żoną. Petycja została podpisana przez tysiąc osób. W petycji można przeczytać między innymi o tym, że ustawa godzi przede wszystkim w uczciwe kobiety, które nie naginają przepisów.

akcesoria dla mam