Magnez i potas to dwa niezwykle ważne pierwiastki, których niedobór zazwyczaj doprowadza do poważnych problemów. Co warto o nich wiedzieć, zanim sięgnie się po suplement?

Niedobory są bardzo groźne

Nawet chwilowy niedostatek potasu może powodować zasłabnięcia, gdyż pełni on ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Z kolei niedobór magnezu często wywołuje charakterystyczne skurcze mięśni i tiki nerwowe.

Lista chorób wynikających z zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu jest bardzo długa. Warto wiedzieć, że dużo magnezu ma w sobie gorzkie kakao oraz kasza gryczana. Dobrym źródłem potasu są z kolei banany i awokado. Są także powszechnie dostępne suplementy, tylko że… czasem ten magnez i potas występują w nich głównie w nazwie.

Suplementy i suplementy

Być może ich producenci oburzyliby się na takie stwierdzenie i przedstawili stosowne zaświadczenia o badaniach laboratoryjnych. Wszystko pięknie, ale gdy mamy do czynienia z suplementem na bazie tlenku magnezu, którego przyswajalność nie przekracza na ogół 4%, to nawet jeśli taka tabletka zawierać będzie grubo ponad 300 mg, pożytek z tego będzie prawie żaden.

Ogólnie można przyjąć, że wszelkie suplementy na bazie związków nieorganicznych, takich jak tlenki, chlorki i węglany, charakteryzują się niską przyswajalnością, rzadko przekraczającą 10%. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, w jakiej postaci występuje magnez i potas w danym preparacie. Do najlepiej przyswajalnych należą cytryniany – sole organiczne, które występują także w naturalnych produktach. Przyswajalność zarówno cytrynianu magnezu, jak również cytrynianu potasu wynosi ok. 90%.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym przyswajalność magnezu i potasu przez organizm jest witamina B6. Ułatwia ona transport tych pierwiastków do komórek i utrzymuje ich wewnątrzkomórkowe zapasy. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc preparat zawierający cytrynian magnezu, cytrynian potasu i witaminę B6. I taki właśnie produkt pojawił się ostatnio w sprzedaży, wypełniając swoistą lukę rynkową: cytrynian magnezu 100 mg z potasem oraz B6 – marki Aliness.Packshot Cytrynian Magnezu 100 mg z potasem 150 mg oraz B6-male