Wysoki poziom prolaktyny w organizmie powoduje, np.: zaburzenia cyklu miesiączkowania, nadmierne owłosienie, złe samopoczucie, obniżone libido. Podwyższone stężenie hormonu w surowicy krwi jest również związane z zajściem w ciążę oraz karmieniem piersią. Najwyższy poziom prolaktyny występuje rano, dlatego badania krwi będą najbardziej miarodajne, jeśli wykona się je przed południem.

Prolaktyna – jaką funkcję pełni w organizmie kobiety?

Hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, czyli prolaktyna, odpowiedzialny jest między innymi za powiększanie się piersi dziewcząt w okresie dojrzewania. Pobudza on również rozwój gruczołów mlekowych i powstawanie mleka podczas ciąży, czyli laktację. Poziom prolaktyny w organizmie w ciągu doby ulega naturalnym wahaniom. Największe stężenie hormonu we krwi występuje w godzinach rannych, a później sukcesywnie obniża się. Stan, w którym określa się wysoki poziom prolaktyny to hiperprolaktynemia i jeżeli utrzymuje się przez dłuży czas, a nie doszło do zapłodnienia, może świadczyć o chorobie.

Wysoka prolaktyna – objawy

Wysoki poziom prolaktyny może powodować wiele dolegliwości, np. tkliwość i bolesność piersi. Podwyższone stężenie hormonu wywołuje także zaburzenia miesiączkowania lub cykle bezowulacyjne, dlatego za wysoka prolaktyna jest częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Objawem hiperprolaktynemii jest również obniżone libido, duże owłosienie oraz bolesne stosunki płciowe, w wyniku nadmiernej suchości pochwy.

Podwyższona prolaktyna – przyczyny

Przyczyną podwyższonej prolaktyny w surowicy krwi może być gruczolak przysadki mózgowej, który pojawia się w wyniku niedoczynności tarczycy. Objawem takiego stanu są najczęściej chroniczne bóle głowy, a nawet problemy ze wzrokiem. W przypadku, gdy zaburzenia miesiączkowania bądź tkliwość piersi utrzymują się przez dłuższy czas należy zwrócić się do lekarza ginekologa. Specjalista zleci badania hormonów tarczycy, a jeśli jego wyniki nie wykażą niedoczynności gruczołu, wykonuje się wówczas badanie prolaktyny, które pomaga ustalić czy przyczyną zaburzeń hormonalnych jest gruczolak przysadki mózgowej. W przypadku wystąpienia guza, kolejnymi badaniami, które należy wykonać to tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny, pozwalające określić jego wielkość i dokładną lokalizację.

Prolaktyna – wynik badania

Na badanie prolaktyny we krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach porannych, najlepiej między 8 rano a południem. Wynik badania, który określa, że poziom hormonu mieści się w normie wynosi 5-25 ng/ml. Powyżej 25 ng/ml jest to stan świadczący o bezowulacyjnych cyklach miesiączkowych, z kolei więcej jak 50 ng/ml sugeruje zatrzymanie okresu. W przypadku, gdy wynik badania sięga powyżej 100 ng/ml, istnieje wówczas podejrzenie o tym, że wysoki poziom prolaktyny wywołał gruczolak przysadki mózgowej.