Medycyna alternatywna przez wielu jest tępiona, ale przez równie wielu jest wielbiona.

Jest ona z pewnością kontrowersyjna, chociaż jej historia jest bardzo długa. Z założenia traktuje człowieka holistycznie. Jego dusza i ciało są nierozerwalną jednością. Niektóre jej elementy można stosować również w położnictwie.

Medycyna niekonwencjonalna może pomóc uśmierzyć ból, ale nie tylko. Niestety, nie w każdym szpitalu dostępne są odpowiednie środki. Jeżeli więc rodząca jest zainteresowana tym, by właśnie w taki sposób pomóc sobie w trakcie porodu powinna wcześniej przeprowadzić odpowiedni wywiad.

Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne i ich dobroczynne i przeciwbólowe właściwości. Są to zapachy kwiatowe. Metoda ta jest stosowana w wielu szpitalach na świecie. Można stosować kąpiele, masaże, inhalacje i kompresy. Nie wszystkie rodzaje olejków są dozwolone dla kobiet ciężarnych dlatego też warto się wcześniej skonsultować z aromaterapeutą i dowiedzieć się szczegółów.

Autohipnoza polega na wprowadzeniu się w trans bez niczyjej pomocy. Pozwala dokonać rewolucji we własnej podświadomości, dzięki czemu łatwiej znieść momenty, które wywołują lęk czy ból. Pozwala odprężyć się w czasie trwania skurczu, a nawet pomoże w nabraniu umiejętności kontrolowania bólu. Metoda ta wymaga opanowania odpowiednich technik oddychania i autosugestii. Oczywiście nauka autohipnozy nie jest procesem ani łatwym ani krótkotrwałym. Poza tym w Polsce nie są prowadzone kursy takiego rodzaju.

Homeopatia jest metodą kontrowersyjną, bo sprzeczną z aktualną wiedzą medyczną i naukową. Leki homeopatyczne dzieli się na roślinne i mineralne Zwolennicy tej metody twierdzą, iż homeopatia ma bardzo dobry wpływ na matkę. Zarówno na jej zdrowie jak i samopoczucie. Może działać nie tylko przeciwbólowo, ale również może uregulować skurcze, wzmocnić mięśnie, rozluźnić i uspokoić. Niektóre leki mogą nawet pomóc dziecku w przybraniu najdogodniejszej pozycji do wyjścia na świat (główką w dół).

Akupunktura – ta technika jest już teraz uznawana jako uzupełniająca czy wspomagająca medycynę konwencjonalną. Jako forma leczenia jest popierana przez organizację WHO. Jest to nauka wschodnia polegająca na nakłuwaniu odpowiednich miejsc specjalnymi igłami w celu uśmierzenia bólu i przywrócenia równowagi obiegu energii w organizmie. Może pomóc gdy poród znacznie się przedłuża. Znawcy podkreślają, że najlepiej działa gdy pomiędzy pacjentem a osobą wykonującą ten zabieg istnieje nić zaufania i życzliwości.