Poronienie to cichy dramat wielu kobiet. Statystyki informują, że aż jedna na osiem ciąż kończy się poronieniem.

fotokarty

Według lekarzy prawda jest znacznie bardziej bolesna. Specjaliści są bowiem przekonani, że co czwarta kobieta traci dziecko, często nawet o tym nie wiedząc. Do poronienia dochodzi zwykle na bardzo wczesnym etapie ciąży. Wiele kobiet często nie jest świadomych, że jest w ciąży, a krwawienie z pochwy ( typowy objaw poronienia) mylnie traktują  jako krwawienie miesiączkowe.

Jakie są przyczyny poronień?
Strata dziecka to powszechny, poważny i bardzo trudny problem. Do przedwczesnego rozwiązania ciąży może dojść z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest „odrzucenie przez naturę nieprawidłowej ciąży”. Wówczas to  organizm kobiety dokonuje autoeliminacji tych zarodków, które nie mogłyby się prawidłowo rozwinąć, nie mogłyby przeżyć. Przedwczesne rozwiązanie ciąży wywołane chorobą zarodka występuje zwykle do 12 tygodnia ciąży (najczęściej jednak w 6-7 tygodniu) i stanowi przyczynę połowy poronień. Zarodek obumiera z wielu powodów, m.in.  anomalii chromosomalnych oraz nieprawidłowości genetycznych. Oznacza to, że nawet gdyby kobieta donosiła ciążę i jej rozwiązanie nastąpiłoby po 38 tygodniu, dziecko urodziłoby się z bardzo poważnymi wadami wrodzonymi, które najprawdopodobniej uniemożliwiłyby dziecku przeżycie.

Carriwell

Poronienie może być także spowodowane przez zakażenia pasożytnicze lub wirusowe i inne choroby zakaźne, zwłaszcza wówczas, gdy towarzyszy  im wysoka gorączka. Toksoplazmoza, różyczka, grypa, chlamydioza – oto częsta przyczyna zbyt wczesnego zakończenia ciąży. Dlatego tak ważne są działania prewencyjne ( np. szczepionka na różyczkę) oraz regularne wykonywanie badań.  Poronienia mogą być też wywoływane przez poważną, przewlekłą chorobę przyszłej mamy (np. cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność nerek), problemy z macicą, łożyskiem lub szyjką macicy (np. niewydolność cieśniowo – szyjkowa czy wady macicy), brak równowagi hormonalnej oraz niezdrowy styl życia. Jeśli palisz w czasie ciąży lub pijesz alkohol – wzrasta zagrożenie poronieniem.

Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl