Nudności, wymioty, zgaga – to dolegliwości, z którymi boryka się ponad 80 procent kobiet w ciąży. Jeśli jesteś jedną z nich to wiedz, że możesz sobie pomóc i złagodzić ten objaw.

  1. Unikaj pokarmów o smaku, zapachu lub wyglądzie wywołującym u Ciebie mdłości.
  2. Po przebudzeniu, a przed wstaniem z łóżka, zjedź coś drobnego: małą kanapkę, jogurt lub kilka łyżeczek owsianki. Dopiero po lekkiej przekąsce możesz spokojnie wstać, by zacząć dzień.
  3. W ciągu dnia jedz mało, a często. Gdy jesteś głodna, w organizmie wytwarza się więcej soku żołądkowego, który może podrażniać błonę śluzową, a tym samym wywoływać nudności w ciąży.
  4. Noś w torebce małą przekąskę (ciastko, kilka migdałów lub orzechów), która doskonale sprawdzi się, gdy poczujesz ssanie w żołądku.
  5. Pij więcej wody, najlepiej mineralnej, niegazowanej (przynajmniej 2-3 litry). Woda doskonale oczyszcza organizm z toksyn, które mogą prowokować nudności, a także usprawnia krążenie, dzięki czemu zapobiegniesz obrzękom.
  6. Bądź aktywna: spaceruj, biegaj, ćwicz jogę lub pilates, pływaj. To zapewni ci dobrą kondycję.
  7. Naucz się technik relaksacyjnych. Pamiętaj, że stres potęguje dolegliwości, takie jak nudności. A im większy stres, tym większy dyskomfort. Zamiast się stresować włącz muzykę, obejrzyj ulubiony film.
  8. Pamiętaj, że niezawodnym sposobem na nudności jest imbir. Korzeń imbiru możesz kupić w każdym sklepie spożywczym. Umyj go i przed spożyciem zetrzyj na tarce. Imbir dodawaj do wody lub ulubionych potraw. W aptece możesz także kupić suplement diety w postaci gumy do żucia na bazie wyciągu z kłącza imbiru Pregna Vomi. Preparat zawiera dodatkowo witaminę B6 oraz magnez. Łagodzi dyskomfort w postaci mdłości oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Badania producenta udowodniły, że imbir zmniejsza mdłości u 77 procent badanych!
  9. Jeśli nie lubisz zapachu i smaku imbiru zastąp go cytryną. Gdy dopadną cię nudności ssij plasterek cytryny lub wypij szklankę wody z dodatkiem soku z cytryny.
  10. Wietrz często mieszkanie, dzięki czemu mniej będziesz narażona na nieprzyjemne zapachy, które mogą wywołać mdłości.

torby i plecaki

prezenty dla dzieci