Integracja sensoryczna polega na właściwej organizacji bodźców pochodzących z narządów zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku, smaku oraz równowagi. Proces ten zaczyna się już na etapie życia płodowego. Często jednak zdarza się, że integracje sensoryczna nie przebiega prawidłowo i w efekcie np. jeden ze zmysłów gorzej się rozwija. W przypadku całościowych zaburzeń rozwoju istnieje z kolei konieczność kompleksowej terapii, która obejmuje i angażuje wszystkie zmysły. Na szczęście dostępnych jest wiele akcesoriów, zabawek i gier, które pozwalają na wspieranie postępów u dziecka.

fotokarty

Integracja sensoryczna – jak wygląda w praktyce?

Integracja sensoryczna powinna mieć przede wszystkim formę zabawy. Dzięki temu dziecko w sposób naturalny i przyjemny wykonuje ważne oraz rozwojowe ćwiczenia. Wszystko opiera się o wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Sklep Moje Bambino oferuje wiele produktów do terapii SI. Najpopularniejszym jest basen z kuleczkami, dzięki któremu dziecko zwiększa swoją sprawność motoryczną, a także może ćwiczyć mięśnie ręki poprzez manipulowanie piłeczkami. W terapii SI wykorzystuje się również światło, które stymuluje poszczególne zmysły. W sklepie dostępne są liczne świecące przedmioty (m.in. lampy, projektowy, świecące taśmy), które zwiększają zaciekawienie dziecka i zachęcają je do reakcji.

Dużą pomocą są specjalne materace, drabinki wspinaczkowe, czy akcesoria do ćwiczenia równowagi – dzięki regularnej aktywności fizycznej, dziecko będzie sprawniej się poruszało. Do aktywności zachęca się także dzieci poprzez użycie specjalnych tablic manipulacyjnych i ścianek sensorycznych.

Terapia SI – gdzie jest prowadzona?

Opisane akcesoria do terapii SI są wykorzystywane głównie przez przedszkola, szkoły i placówki psychologiczno-pedagogiczne. Często aranżują one tzw. sale polisensoryczne czy po prostu pokoje przeznaczone do rozwoju integracji sensorycznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tego typu akcesoria zakupili rodzice. Im częściej dziecko korzysta ze specjalnie przygotowanych zabawek i instalacji, tym lepiej. Nie zawsze w domu jest przestrzeń, by stworzyć specjalny kącik sensoryczny. Dziecko jednak może korzystać z profesjonalnych akcesoriów, takich jak np. piłki sensoryczne, piasek kinetyczny, czy maty kreatywne.

Carriwell

Integracja sensoryczna to jedno z najważniejszych zadań rozwojowych w dzieciństwie. Im wcześniej rozpoczęta terapia SI, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Bogate i różnorodne akcesoria pomagają w stymulacji rozwoju konkretnych narządów zmysłów u dzieci.