Noworodek i niemowlak widzą świat zupełnie inaczej niż człowiek dorosły. Jeśli chcesz się przekonać jak widzi Twój maluch i w jaki sposób rozwija się jego wzrok to zapraszamy Cię do dołączenia do nas, w podróży do niesamowitego dziecięcego świata.

W pierwszych dniach życia dziecko widzi wszystko rozmazane – spostrzega otaczające go przedmioty i osoby jako duże plamy. Co ciekawe, wszystko jest do góry nogami. Stopniowo wzrok maluszka zaczyna się wyostrzać. Maluch rozpoznaje kształty znajdujące się w odległości około 20-30 cm od jego twarzy. W tym czasie rozpoznaje już twarze rodziców i osób, które bardzo często znajdują się przy nim. Najlepiej dostrzega kontrastujące ze sobą kolory, dlatego dla noworodków i małych niemowląt poleca się zabawki w zestawieniach kolorystycznych takich jak: biel-czerń, biel-czerwień.

Kolejnym etapem w rozwoju wzroku dziecka jest umiejętność skupienia wzroku na jednym, konkretnym punkcie na dłużej. Dziecko nabywa tą umiejętność około 2 miesiąca życia. Powoduje to też, że maluch zaczyna interesować się swoim ciałem, szczególne rączkami, które wyciąga przed siebie i obserwuje. Po tym jak dziecko nauczy się skupiać wzrok na jednym punkcie już tylko krok od wodzenia wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami lub osobami. Aby to zrobić maluch nie obraca główki, tylko rusza samymi oczami. Takie, skoordynowane ruchy gałek ocznych pojawiają się około 4. miesiąca życia.

Dużym krokiem milowym w rozwoju wzroku dziecka jest 6. miesiąc życia. To właśnie wtedy zaczyna rozwijać się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko bardziej zaczyna interesować się zabawkami, przyciągać je i obserwować skutki swoich ruchów (potrząsanie rączką = grzechotanie). Oczywiście maluch zaczyna też testować wszystko wkładając przedmioty do buzi, a do tego koordynacja bardzo mu się przydaje. Od tego czasu wzrok malucha staje się coraz bardziej wyraźny, by w końcu dojrzeć.

Czy można jakoś wspomóc rozwój wzroku dziecka?

Rozwój wzroku dziecka można wspomóc na kilka prostych sposobów. Najlepiej, gdy będziemy pomagać maluchowi w formie zabawy. Takie rozwiązanie sprawi wiele radości zarówno dziecku jak i rodzicowi.

W przypadku najmłodszych dzieci warto wykorzystać fakt tego, że widzą one kontrastowe zestawienie barw. Na białym baloniku lub kartce czarnym mazakiem można namalować uśmiechniętą buzię lub inny rysunek np. figury geometryczne. Zawsze można też wykorzystać specjalne, gotowe zestawy kart przygotowane przez specjalistów z dziedziny pediatrii.

Dzieciom warto kupować także zabawki i np. pościel do łóżeczka w kontrastowych barwach. Przyciągają one wzrok maluchów, dzięki czemu mogą szybciej nauczyć się skupiania na jednym punkcie. Z czasem maluch będzie mógł. Starsze dzieci będą zadowolone z ćwiczeń – zabaw pozwalających na koordynację wzroku z rączkami. Przykładem może tu być np. zabawa grzechotką lub na macie edukacyjnej.