Bobomigi – komunikacja to podstawa

Bobomigi – komunikacja to podstawa

Mokro? Mleka? Boli brzuszek? Zęby? A może coś Ci się złego przyśniło?  Daj jakiś znak. Dlaczego płaczesz?Z niecierpliwością czekamy na pierwsze słowa dziecka. Tym czasem pierwsze słowa dziecka (mama, tata, dada), choć wzruszające, nie są zbyt pomocne. Porozmawiać z dzieckiem będzie można porozmawiać dopiero około 2 roku życia.

fotokarty

Jest oczywiście wiele sposobów porozumiewania się z niemowlęciem, od interpretacji płaczu i krzyku po intuicyjne działania komunikacyjne. W rzeczywistości jednak niewielu rodziców sobie z tym radzi.

A przecież wiemy, że dzieci chcą nam tak wiele przekazać…Okazuje się, że jest sposób na rozmowę z niemowlęciem.

Pod koniec lat 70-tych Joseph Garcia opracował technikę porozumiewania się z niemowlętami anglojęzycznymi na podstawie obserwacji rodzin głuchych i wykorzystał znaki migowe ASL (American Sign Language) jako narzędzia. Dzieci głuche i CODA (dzieci głuchych rodziców) mogą rozmawiać rękoma już od 4-6 miesiąca życia.

Od ponad 20 lat tysiące SŁYSZĄCYCH rodzin w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach z radością stosuje metodę Sign2Baby wykorzystującą gesty języka migowego w codziennej komunikacji ze swoimi maluchami.

Dzieci, do których miga się w niemowlęctwie doskonale rozwijają się językowo, komunikacyjnie, manualnie, psychoruchowo i emocjonalnie. Obawy, że miganie może opóźnić mowę zostały jednoznacznie rozwiane. Badania naukowe przeprowadzone przez Acredolo&Goodwyn, a co ważniejsze dwudzistoletnie doświadczenie rodzin praktykujących metodę Sign2Baby wskazują na to, iż miganie do słyszących dzieci korzytsnie wpływa na rozwój mowy. Wśród wielu korzyści płynących ze stosowania tej metody, akcentuje się możliwość wcześniejszej komunikacji z dzieckiem, złagodzenie frustracji komunikacyjnej, stymulowanie rozwoju mowy i rozwoju intelektualnego, ułatwienie przyswajanie innych języków. Rodzice natomiast często na pierwszym miejscu stawiają fakt wykształcenia mocnej więzi pomiędzy nimi i dzieckiem, co przynosi owoce również wiele lat później.

Bobomigi (polska adaptacja Sign2Baby, opracowana na podstawie badań naukowych UW przez Danutę Mikulską) są w Polsce dopiero od 3 lat (w tym 2 lata eksperymentu naukowego). Już ponad 500 rodzin miga w swoich domach używając znaków Polskiego Języka Migowego. Wyniki dzieci są zadziwiające. Maluchy nie tylko migają, kiedy są głodne, mają mokro, czy je coś boli… Dzieci opowiadają rodzicom, że je kochają, że chcą posłuchać muzyki, czy wyjść na spacer, bo tam są pieski. Najlepsze osiągnięcia mają te maluszki, które mają kontakt z innymi migającymi dorosłymi i dziećmi.

Obejrzyj filmy:

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Fajna… Już nauki języka migowego dla dzieci a prawda jesteś słyszących, skąd wiesz języka migowego??? :-*:-*:-*:-*:-*:-*