Kardiotokografia, zwana potocznie KTG jest badaniem, które odbywa się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, ok. 38 tygodnia. Robi się je, by sprawdzić, czy serce spodziewanego dziecka bije w odpowiednim tempie. Jest to jedno z powszechniejszych badań położniczych.
Czym jest badane KTG
Lekarz lub położna za pomocą urządzenia do badania KTG sprawdzają tętno oraz to, jak reaguje ono na ruchy dziecka. Prawidłowe tętno maluszka w brzuchu mamy mieści się w przedziale 120 do 160 uderzeń na minutę i wzrasta, gdy dziecko się rusza. Dlaczego prawidłowe tętno jest tak ważne? – jego wynik mówi lekarzowi i przyszłej mamie, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tlenu z łożyska.
Każda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje możliwości posłuchania bicia serduszka swojego dziecka, które nosi pod swoim sercem. Bicie serca maluszka, którego jeszcze nie można zobaczyć wyzwala niezwykłe uczucia u przyszłych mam. Również tatusiów to badanie bardzo rozczula. Samo badanie nie tylko wzmacnia więź między malutkim dzieckiem a jego rodzicami, ale także pozwala uspokoić lęki, jakie mają przyszli rodzice. Dźwięk miarowego tętna informuje rodziców, że dziecko ma się dobrze.
Kiedy lekarz zleci dodatkowe badania KTG
Podstawą dodatkowych badań KTG będzie między innymi cukrzyca lub nadciśnienie przyszłej mamy. Innym powodem może być niski poziom płynu owodniowego oraz podejrzenie problemów z łożyskiem, które mogą ograniczać dopływ krwi do dziecka. Dodatkowe KTG zostanie wykonane także u przyszłych mam, które czują, że ruchy dziecka spowolniły lub są nieregularne. Również mamy bliźniaków mogą spodziewać się częstszych badań KTG.
Badanie tętna dziecka w domu
Badanie KTG dla wielu przyszłych mam kojarzy się z wizytą w szpitalu lub w gabinecie prowadzącego ciążę ginekologa. Oznacza to zazwyczaj oczekiwanie na wizytę lub nerwową wyprawę do szpitala. Ile może to dostarczyć obaw o dziecko i stresu przyszłej mamie, wie tylko ona. A przecież będąc w ciąży, powinna unikać stresujących sytuacji. Możliwość wykonania prostego badania KTG w domu zaoszczędziłoby nerwów przyszłym rodzicom i pozwoliłoby wychwycić ewentualne nieprawidłowości tętna, które przy szybkiej interwencji lekarzy nie przekształciłyby się w większy problem.
Rejestrowanie zmian tętna może pomóc wykryć stan niedotlenienia lub zagrożenia dziecka w brzuchu mamy lub zawinięcia się pępowiny na jego szyjce. Domowe urządzenie KTG to duża pomoc dla przyszłych rodziców, a także ich spokojniejszy sen i poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia także dodatkowe niezapomniane chwile, dzięki którym przyszła mama lub oboje rodziców, a także dziadkowie mogą być jeszcze bliżej ze spodziewanym dzieckiem.
Urządzenia do domowego KTG są od dawna dostępne na świecie i zaczynają być dostępne także w Polsce, min. za sprawą firmy Octopuls, która oferuje przenośne urządzenie do słuchania i rejestracji akcji serca płodu z certyfikatem CE dla urządzeń medycznych. To małe, przenośne urządzenie mieści się w torebce przyszłej mamy, która może słuchać serduszka swego dziecka już od 16 tygodnia ciąży.
Więcej informacji przyszłe mamy znajdą na stronie: www.babymama.pl