Jak wygląda becikowe w Finlandii?

Kolorowe kartonowe pudełka to symbol sukcesu fińskiego państwa, jeśli chodzi o opiekę nad rodziną.

Takie pudełko  dostaje każda fińska rodzina, w której pojawi się nowy członek. Wystarczy udać się do urzędu zajmującego się sprawami socjalnymi – Kela. Co ciekawe o takie łóżeczko mogą się ubiegać również imigranci. Jednak, aby otrzymać kartonik należy być zarejestrowanym u lekarza i regularnie chodzić na kontrole w czasie ciąży. Oczywiście kartonik nie jest pusty.

Ten kartonik jest specyficzną formą „becikowego”. Finowie już od ponad 70 lat w taki sposób pomagają świeżo upieczonym rodzicom. Zamiast kartonika można wybrać ekwiwalent pieniężny w wysokości 140 euro. Jednak niewiele osób się na to decyduje, gdyż to się im najzwyczajniej nie opłaca. Zawartość pudełka jest warta znacznie więcej i bardzo praktyczna. Co zatem znajduje się w takim pudełku? Przede wszystkim zestaw ubranek dla dzieci dostosowany do chłodnego klimatu, jaki panuje w Finlandii. Jest także poradnik jak opiekować się dzieckiem i jak je ubrać tak, by ubiór był dostosowany do aury panującej na zewnątrz. Oprócz tego w kartonie jest materac, ręczniki do kąpieli z kapturkiem, pościel, przybory higieniczne, książeczka dla malucha oraz grzechotka – gryzak dla dziecka. W zestawie są także wkładki laktacyjne dla mam i komplet prezerwatyw.

Pomysł na taką formę pomocy dla rodzin powstał w okresie między wojennym (1938r.) kiedy to Finlandia była biednym krajem z wysokim współczynnikiem umieralności noworodków. Wskazuje się, że na tysiąc urodzonych dzieci umierało wtedy 65. Karton wraz z zawartością można było odbierać już w czasie ciąży, ale co istotne jedynie w gabinecie lekarskim. Taki stan rzeczy sprawił, że z pomocy lekarskiej korzystało coraz więcej kobiet, również te, które wcześniej unikały wizyt w przychodniach. Obecnie, między innymi dzięki wprowadzeniu takiej formy pomocy i darmowej opiece lekarskiej, w Finlandii umiera zaledwie troje dzieci na tysiąc, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.

Zobacz:  Prawdziwe fryzury bajkowych postaci

Początkowo jedynie najbiedniejsi rodzice mogli dostać takie pudełko, jednak już od 1949 r. przysługuje ono każdemu. Jego zawartość na przestrzeni lat zmienia się. Jest to odzwierciedleniem finansów państwa. Jednak zawartość pudełka jest też wynikiem polityki prorodzinnej, jaką wprowadza fiński rząd. Z początku w pudełku znajdował się materiał, z jakiego można było uszyć ubranka dla dziecka. Później już w czasie drugiej wojny światowej w pudełku znajdowały się proste prześcieradła i chusty, które służyły do owijania dzieci. Z czasem w pudełku znajdowało się coraz więcej rzeczy o większej wartości.

Sami Finowie bardzo ciepło odnoszą się do takiej formy pomocy. Wyposażenie jest tak bogate, że część z rodziców nie mogłaby sobie normalnie pozwolić na zakup niektórych rzeczy z zestawu. Paczka pozwala także na zaoszczędzenie czasu jaki zwykle poświęca się na zakup wyprawki dla dziecka. Jak to już zostało wspomniane zawartość wyprawki ulega zmianie również ze względu na politykę prorodzinną i zachowania, jakie chce propagować rząd. Przykładowo pudełko z materacem ma sprawić, żeby rodzice i dzieci spali osobno. Usunięto z pudełek także butelki ze smoczkami, aby zachęcić matki do karmienia piersią. Istotne jest także to, że rodzice, bez względu na swój status społeczny czy pochodzenie dostają pudełka o takiej samej zawartości.

fot. preggiebaby.com

Finlandia_baby_box_2

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments