Jeśli zastanawiasz się nad kupnem butów dla dziecka, musisz dobrze przemyśleć sprawę. Po pierwsze zainwestuj w buty dobrej marki, gwarantującej komfort chodzenia i bezpieczeństwo stopie. Po drugie wybieraj obuwie barwne, wykonana z połączenia kilku kolorów, co jak wiadomo jest bardzo ważne dla dzieciaka.

fotokarty

Wygoda

Buty dla dziecka powinny być bardzo wygodne. Idealnie przylegać do stopy, ale nie uciskać jej. Odległość między paluszkami a czubem powinna być nie mniejsza niż 5 mm, aby nie powodowała otarć skóry i nieprzyjemnych ucisków. Zakończenie buta z przodu powinno być szersze, aby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami.

Oczywiście but dla dziecka musi być zrobiony z najlepszej jakości materiałów – najlepiej skóry naturalnej lub wysokiej jakości materiałów skóropodobnych. Stopa powinna oddychać, nie pocić się, a jak wiadomo dziecko dużo się rusza, przemieszcza w różne miejsca.

Druga kwestia to obcas – Pięta nie może znajdować się dużo wyżej niż stopa. But z wysoką pietą może narobić dużo szkody, rozwijającej się stopie dziecka. Stopa zmieni wtedy środek ciężkości, a ciało będzie dążyło do rekompensaty, co wpłynie np. na ustawienie kolan czy miednicy.

Carriwell

Gdzie szukać takich butów? Tylko w dobrych, markowych sklepach, oferujących buty o najlepszych parametrach jakościowych. Są to sklepy stacjonarne bądź działające też w Sieci https://1but.pl/new_balance, które mają bogaty i z różnicowany cenowo asortyment.

Inne ważne cechy dziecięcych butów

Kołnierzyk

Powinien być idealnie wymodelowany, a w środku koniecznie musi być anatomiczna miękka wkładka. Jeśli do tego w bucie wszyty jest miękki język, chroniący stopę przed uciskiem sznurówek czy innego zapięcia, można powiedzieć, że jest to idealne obuwie dla dziecka.

Podeszwa

Dobrze, kiedy spód buta jest mocno elastyczny, szczególnie w 1/3 części buta, tej bliżej palców. Jak wiadomo, dziecko zazwyczaj jest mocno ruchliwe i wykonuje tysiące kroków, podskoków, zgięć nogi itd. Giętka, miękka, dobrze wyprofilowana podeszwa, poddająca się ruchom stopy, idealnie współpracuje z nią podczas biegania czy chodzenia.

Warto zwrócić uwagę na amortyzację, ponieważ podeszwa powinna być dostosowana do aktywności i wieku dziecka. Dobra podeszwa to taka, która amortyzuje wstrząsy, chroniąc stopę przed bólem podczas stąpnięcia na kamyk czy korzeń oraz zmniejsza stopień nacisku na podłoże podczas podskoków i biegania.

Zapięcie

Najlepsze dla dziecka są sznurówki lub rzepy, dobrze stabilizujące stopę. Dopóki dziecko ma trudność z wiązaniem sznurowadeł, spokojnie można stosować buciki z rzepami. Są bardziej funkcjonalne i maluch cieszy się, że samodzielnie może zapiąć swoje buty.

Wkładki

Ważne, żeby była bardzo miękka i zrobiona z higienicznych, oddychających materiałów. Muszą odprowadzać wilgoć i absorbować pot– w środku musi panować dobra mikrocyrkuacja powietrza. Ważna jest też przewiewna siateczka (chyba, że wybierzesz wersję zabudowaną, jedynie do chodzenia).

Wybierając buty dla dziecka, postaw wiec na dobrą markę i idealny stosunek ceny do jakości. Prześledź ofertę dobrych sklepów, poczytaj opinie, aby Twoja decyzja była celna i sprawiła Tobie oraz dziecku dużo radości.