Dwunasty tydzień ciąży – w tym tygodniu następuje dalszy rozwój twarzy – twarz maleństwa ma już właściwie praktycznie kompletny profil, z noskiem i bródką a jego podniebienie zrasta się, do końca tygodnia całkowicie zarosną też powieki. Pojawiły się zawiązki cebulek włosowych, więc wkrótce zacznie się wzrost włosów. U dziecka zaczyna się także odruch ssania, co więcej – maluch zaczyna rozpoznawać smaki, bowiem wytworzyły się już kubki smakowe.

Wciąż trwa rozwój mózgu, tworzą się także połączenia nerwowe między komórkami. Jelita wracają na swoje miejsce, a organizm dziecka zaczyna produkować mocz i wydalać go do płynu owodniowego. Od tego tygodnia także wątroba zaczyna wytwarzać żółć, a układ pokarmowy rozpoczyna pracę, więc niedługo dziecko będzie mogło już trawić połknięty płyn owodniowy.  Są już wykształcone wszystkie organy, kończą się rozwijać płuca, trzustka i tarczyca, które do końca ciąży będą rosły. W tym czasie maleństwo coraz energiczniej i częściej się porusza, trenując mięśnie. Jego waga w 12 tygodniu ciąży to od 9-14 gramów, a długość: od 5 do 7cm.

akcesoria dla mam

Przyszła mama

Samopoczucie kobiety powinno się wreszcie poprawiać – coraz lżejsze są nudności i wymioty, a wszystko to za sprawą łożyska, które zaczyna przejmować funkcje hormonów. Brzuch mamy jednak zaczyna gwałtownie rosnąć, zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza ciąża. Warto wiedzieć także, że w tym tygodniu ryzyko poronienia gwałtownie spada.

akcesoria dla mam