Właśnie kończy się I trymestr ciąży i zaczyna najprzyjemniejszy, czyli II trymestr. Trzynasty tydzień ciąży – w tym czasie dziecko ma już ukształtowane kości, stawy (torebki stawowe wypełnione są przez maź stawową, dzięki czemu dziecko porusza się płynniej) oraz mięśnie. Tworzą się na przykład mięśnie jelit, które niebawem zaczną swoją pracę. Trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, wątroba żółci, a nerki moczu, który wydalany jest z organizmu dziecka do płynu owodniowego. Składniki moczu z płynu owodniowego trafiają zaś do łożyska, a stamtąd przedostają się do krwi matki.
Maleństwo zaczyna ćwiczyć mięśnie twarzy – ziewa, marszczy czoło, robi różne minki. Ćwiczy także pozostałe mięśnie – zaczyna na przykład robić fikołki, bawić się pępowiną i wkładać kciuk do buzi, chociaż mięśnie służące do ssania w pełni się nie rozwinęły. W tym okresie zanika całkiem błona między palcami, dzięki czemu rączki przestają przypominać płetwy. Wciąż rozwija się centralny układ nerwowy – malec wrażliwy jest na dotyk w takich miejscach jak klatka piersiowa czy górna część rąk. Tworzą się także struny głosowe, chociaż maluszek będąc w środowisku wodnym, bez powietrza w macicy jeszcze nie może wydać z siebie żadnego dźwięku. Gotowe są już zalążki wszystkich 20 zębów. W trzynastym tygodniu malec ma ok. 6-7,5cm długości i waży od 22 do 28 gramów.
Przyszła mama
Dobiega koniec pierwszego trymestru czyli najniebezpieczniejszego okresu ciąży. Wiele kobiet czeka na ten moment, by powiadomić wszystkich znajomych o tym, że spodziewają się dziecka.