Jedenasty tydzień ciąży to początek intensywnego wzrostu maleństwa – w tym czasie dziecko urośnie z ok. 40-60 mm do 14-16 cm i zwiększy swoją wagę z ok. 8 gramów aż do 260 gramów. Tak szybki wzrost zakończy się dopiero w 20 tygodniu ciąży. Nadal połowę ciała stanowi główka, ale nie przylega ona już tak bardzo do klatki piersiowej, bo kręgosłup dziecka zaczyna się powoli prostować.
Wraz ze wzrostem ciała dochodzi do kolejnych zmian rozwojowych – rozwija się twarz, uszy przemieszczają się na właściwe miejsce po bokach głowy, a w oczach zaczyna rozwijać się tęczówka. Skóra dziecka zaczyna nabierać barwnika, choć nadal widać przez nią naczynka krwionośne. U rączek zaczynają wykształcać się zalążki paznokci, a na opuszkach palców widać pierwsze linie papilarne. U chłopców w 11 tygodniu ciąży rozwijają się organy płciowe – jądra wytwarzają męskie hormony, prącie wydłuża się, a na jego końcu powstaje otwór. U dziewczynek organy płciowe wykształcą się nieco później.
Po wypchnięciu jelit na zewnątrz ciała (do pępowiny), całą jamę brzuszną zajmuje wątroba, której głównym zadaniem jest teraz produkcja krwi. Dopiero później zamiast krwi organ ten będzie produkował żółć, zajmie się także oczyszczaniem organizmu z toksyn. Nadal rozwija się także układ nerwowy – niektóre części ciała dziecka, na przykład górna warga oraz rączki, są już wrażliwe na dotyk – można to poznać po tym, że dłonie zaciskają się w piąstkę za każdym razem, gdy maluszek czegoś dotknie. Jego serce bije już na tyle mocno, że można je usłyszeć podczas badania za pomocą aparatu Dopplera.
Przyszła mama
W tym czasie najważniejsze jest odpowiednie odżywianie. Ciągle pamiętaj o podstawowej zasadzie – nie jedz za dwoje, bo nie jest to konieczne. Podczas ciąży potrzebujesz jedynie dodatkowych 300-500 kalorii, a to zaledwie jedna trzecia tego, co zjadasz normalnie.