Czy jest jakiś  skuteczny sposób na spokojny sen dziecka w nocy ? Ponad 90% mam rocznych i półtorarocznych maluchów twierdzi, że brak snu wpływa na ich samopoczucie! Młode mamy przyznają, że problem niewyspania to największe wyzwanie rodzicielstwa. Dlatego tak ważne jest dla nich zapewnienie nieprzerwanego snu dziecku,bo gdy ono smacznie śpi, mamy mają więcej czasu dla siebie i są bardziej wypoczęte. Ekspert Instytutu Pampers radzi mamom co zrobić, by spokojnie przespać całą noc. Blisko połowa mam dwulatków uważa, że największym wyzwaniem rodzicielstwa jest brak snu – tak wynika z europejskich badań przeprowadzonych przez markę Pampers. Niewyspanie znacząco wpływa na samopoczucie rodziców, którzy z przemęczenia i braku czasu dla siebie, bywają rozdrażnieni. “Każdy rodzic wie, że spokojny sen maluszka zapewnia spokój i wypoczynek jego bliskich. Te mamy, którym nie udaje się przespać kolejnej nocy, bywają drażliwe, rozchwiane emocjonalnie, więc łatwiej wyprowadzić je z równowagi. To ważny aspekt budowania relacji z dzieckiem” – mówi Małgorzata Ohme, ekspert Instytutu Pampers, psycholog rozwojowy oraz psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny.  Badane mamy wyznają, że wiele z nich nie ma już pomysłu co zrobić, by maluch przespał noc spokojnie. Małgorzata Ohme radzi mamom stosowanie się do kilku prostych, sprawdzonych sposobów, które pomogą dziecku spać spokojnie, a rodzicom zapewnią więcej czasu na wypoczynek.

fotokarty

Sen dziecka w nocy – wieczorne rytuały

Dobrą metodą jest ułożenie codziennego planu wieczoru dla całej rodziny. Wszystkie rytualne czynności związane z usypianiem malucha powinny być wykonywane każdego dnia tak samo i o stałej porze. Pozwoli to dziecku poczuć się bezpiecznie i zasnąć spokojnie. Mama zyska dzięki temu cały wieczór na własne przyjemności.

Odpowiednia temperatura w pokoiku

Świeże powietrze w sypialni wpływa dobrze na sen zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zbyt wysoka temperatura budzi malucha i nie pozwala mu spokojnie zasnąć. Codzienne wietrzenie pokoiku i dbanie, by temperatura w nim nie przekraczała 20oC, pomoże zapewnić ciągłość snu w nocy. W lecie dziecko może nawet zasypiać przy uchylonym oknie.

Spokojne emocje i wyciszenie

Skakanie, bieganie i śmiechy to świetna zabawa dla całej rodziny, jednak przed snem to zbyt dużo emocji dla malucha. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wyciszenie i uspokojenie dziecka, zanim położy się do łóżeczka. Pomocne mogą okazać się: ciepła kąpiel, kołysanka, czytanie miłych bajeczek, głaskanie po głowie, czy po prostu spokojne chwile spędzone na przytulaniu z mamą.

Carriwell

Samodzielny śpioszek

Większość mam od razu biegnie do dziecka, jak tylko maluch przebudzi się w nocy. Jeśli maluch jedynie “kwili”, warto przeczekać te odgłosy, by go jeszcze bardziej nie rozbudzać. Dobrym sposobem jest postawienie w jego sypialni lampki z przyciemnionym światłem, rocznemu dziecku można także położyć ulubioną przytulankę do łóżeczka. To pozwoli mu lepiej rozpoznać otoczenie po przebudzeniu i uspokoić się. Może uda mu się ponownie zasnąć bez pomocy rodziców.

Suchość przez całą noc

Maluszki najczęściej budzą się w nocy, gdy mają mokrą pieluszkę – tak twierdzi ponad połowa mam biorących udział w badaniu dotyczącym snu malucha. Dlatego tak ważne jest zadbanie, by dziecko miało w nocy nie tylko wygodnie, ale także sucho. Najnowsze, jeszcze bardziej miękkie pieluszki Pampers Active Baby, dzięki swojej chłonności, pomagają maluchowi spokojnie przespać całą noc. Dla rodziców oznacza to nawet do 12 godzin odpoczynku. Wprowadzając konsekwentnie takie proste rozwiązania, mamy zyskają nieco więcej cennego dla siebie czasu, a noc wreszcie będzie dla nich porą nieprzerwanego wypoczynku po męczącym dniu. Dodatkowymi poradami rodzice mogą się też wymieniać w Świecie Pampers – to wyjątkowe miejsce w sieci, gdzie znajdą odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Jeśli wszystkie pomysły zawiodą, polecamy Szumiącego Misia Whisbear.