Mały pokój dziecięcy: jak sprawić, żeby był przytulny i wygodny?

Urządzając przestrzeń dla dziecka, nie zawsze możemy oddać do jego dyspozycji duży pokój, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest niewielkie. Mały pokój dziecięcy – to nie problem, lecz przestrzeń do twórczości. Z naszymi poradami będziesz mogła stworzyć dla swojego dziecka bajkowy pokój, w którym znajdzie się miejsce na wszystko: na odpoczynek, naukę i zabawę. O czym więc należy pamiętać, urządzając pokój dziecięcy?

Podstawowe zasady aranżacji małych pomieszczeń

W małym pokoju dobrym pomysłem jest użycie pastelowych, neutralnych kolorów. Zwłaszcza w pokoju dziecka, dla którego trafnie wybieramy jasne matowe tapety, tapety z niewielkim wzorem, rzadziej – jasną farbę na ścianach. 

Dlaczego tapety są tak popularne? Jest na to kilka powodów:

  • Tapety mogą być wydrukowane w każdym kolorze i z dowolnym wzorem, a nawet obrazem czy zdjęciem – jak fototapety.
  • Są bardziej odporne na wytarcie oraz zabrudzenia, co dość często zagraża ścianom w pokoju dziecięcym.
  • Niektóre fototapety są wodoodporne i można je czyścić wilgotną ściereczką. Na przykład  tapety winylowe na podkładzie flizelinowym – można je dodatkowo “uodpornić” za pomocą lakieru akrylowego. 
  • Ekologiczność. Tapety flizelinowe oraz papierowe są oddychające, co będzie atutem dla rodziców, dbających o ekologię oraz bezpieczeństwo dziecka.

Ważną rolę w aranżacji małego pomieszczenia odgrywają wzory i kolory na ścianach, a także sposób ustawienia mebli oraz ich wielkość.

W przypadku  ścian mamy kilka rozwiązań:

  • Jedna “akcentowa” ściana, wydzielona za pomocą fototapety, soczystego koloru lub wzoru, a także neutralne pozostałe ściany;
  • Jasne ściany i jaskrawe dekoracje. Prosty pomysł, który da poczucie swobody oraz dużo większej przestrzeni, niż jest ona w rzeczywistości. Jasne odcienie, a nawet biały kolor idealnie sprawdza się zarówno w pokoju z dużym oknem, jak i w przypadku ograniczonego światła słonecznego. 
Zobacz:  Zabawki edukacyjne – jakie wybrać?
naklejki dla dzieci 2020d

Podział pokoju na strefy

Pokój dziecięcy jest miejscem do zabawy, odpoczynku oraz nauki. Aby dziecko mogło się skupić na każdej z tych czynności, a zabawki i podręczniki nie znalazły się przypadkiem w łóżku, należy podzielić przestrzeń na odpowiednie strefy:

  • Strefę odpoczynku należy wyposażyć w oświetlenie punktowe, zadbać o kilka niewielkich źródeł światła zamiast jednej lampy sufitowej. Miękkie stłumione światło pomoże dziecku się zrelaksować i przygotować do snu. Ściany przy łóżku mogą wyróżniać się subtelnym powtarzającym wzorem, pastelowymi kolorami, a w roli dekoracji doskonale sprawdzą się obrazki w ramkach lub półeczka z książkami “na dobranoc”. Jeśli jest taka mozliwość, nad łóżkiem dziecka warto zrobić daszek lub baldachim,  co nada strefie odpoczynku dodatkowej przytulności.
naklejki dla dzieci 2020c
  • Strefa zabawy może być jak najbardziej kolorowa, oznaczona “aktywnym” motywem na ścianie – sprawdzą się tutaj fototapety z motywami z bajek; dodatkowo zadbać o komfort pomogą szafki z pojemnikami na zabawki, a także miękki kolorowy dywan, pufy i poduszki. Także warto stworzyć “domek” dla zabawy, który posłuży za dodatkową ozdobę pokoju. Pod kątem oświetlenia sprawdzi się lampa sufitowa, dająca rozproszone ciepłe światło. 
naklejki dla dzieci 2020e
  • Strefa nauki jest ważna nawet dla przedszkolaka. Stolik czy biurko, dopasowane do wzrostu dziecka, stanie się wygodnym miejscem do malowania i kolorowania, a w przyszłości – do odrabiania lekcji oraz przejawiania twórczości. Ściany powinny być spokojne, aktywny wzór należy umieścić na ścianie za plecami dziecka, aby uniknąć rozpraszających szczegółów przed oczami. Ciekawym pomysłem na udekorowanie strefy roboczej stanie się natomiast mapa świata lub kraju – wydrukowana na fototapecie lub powieszona w ramce. Światło dzienne jest najlepszym rozwiązaniem dla oświetlenia biurka, warto więc umieścić strefę nauki w pobliżu okna.
naklejki dla dzieci 2020b

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jak zagospodarować przestrzeń w pokoju twojego dziecka. Warto więc wprowadzić te zasady w życie i stworzyć dla swojej pociechy bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń.

Zobacz:  Lampka nocna przegoni wszystkie potwory z szafy

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments