Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi jej trymestr. Większość kobiet nareszcie oddycha z ulgą. Będziesz w dobrej formie i pełna energii.

fotokarty

W  w najbliższych tygodniach czeka cię niezwykłe przeżycie: pierwszy raz poczujesz ruchy swojego dziecka.

Jak rozwija się maluszek?

Maluszek waży już 7 gramów i mierzy 6 cm. Na tym etapie rozwoju można rozpoznać płeć dziecka. Widoczne są rysy twarzy, rosną brwi i rzęsy. Maluch jest wrażliwy na dotyk, rozpoznaje smak i zapach wód płodowych. Jego skórkę pokrywa miękki meszek płodowy zwany lanugo, ale i tak wyraźnie przez nią prześwituje siateczka naczyń krwionośnych. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy dziecka. Przeziębienie mamy nie będzie dla niego już takie groźne, jak byłoby w pierwszym trymestrze.

Carriwell

Czwarty miesiąc ciąży to czas intensywnego kostnienia szkieletu, który do tej pory zbudowany był głównie z tkanki chrzęstnej. Teraz całą energię maluch będzie poświęcał na wzrost, doskonalenie połączeń nerwowych a co za tym idzie, naukę i ulepszanie różnych umiejętności. Wprawdzie nie zawsze będzie to odczuwalne, lecz dzidziuś staje się bardzo aktywny, porusza rączkami, nóżkami, wykonuje ruchy oddechowe, przegina się, połyka wody płodowe, reaguje na dźwięki z zewnątrz, na zmianę pozycji mamy. Zauważysz, że staje się aktywniejsze po twoim posiłku, dostało właśnie zastrzyk energii. Nie sposób ustalić, w którym tygodniu ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Jednak powinno to nastąpić między 14. a 26. tygodniem (najczęściej pomiędzy 18. a 22.).

Jak się czuje przyszła  mama?

Teraz optymistycznie spojrzysz w przyszłość. Odzyskasz też apetyt. Nie tylko na jedzenie, ale i na… seks. Twój  brzuch wyraźnie się zaokrąglił. Przyszłość przestała napawać cię lękiem. Sprawia ci przyjemność myślenie o dziecku, rozpiera cię energia, widzisz świat w jasnych barwach i znów masz ochotę spotykać się z przyjaciółmi.

Nie możesz się doczekać, aż maleństwo w twoim brzuchu wreszcie da ci o sobie znać? Nie czujesz oznak aktywności dziecka i bardzo cię to niepokoi? Poproś lekarza o skierowanie na USG. Jednak jeśli po badaniu ginekolog powie ci, że wszystko jest w porządku, możesz jeszcze poczekać na “motylki w brzuchu” lub “bąbelki” Dzieci są najbardziej ruchliwe pomiędzy 24. a 28. tygodniem  ciąży. Potem , gdy nie mają w macicy wystarczająco miejsca, prostują ręce, kopią, wypinają pupę, wiercą się.

Często dzieci są spokojniejsze w ciągu dnia, ukołysane ruchem mamy. Uaktywniają się np. wczesnym rankiem, wieczorem lub w nocy. Mogą nabierać energii także po zjedzeniu przez ciebie posiłku.
Zapewne miewasz już zachcianki na pewne produkty żywnościowe. Czasami bywają one dziwne, masz np. chęć na coś, czego do tej pory wcale nie jadałaś. Dokładnie nie wiadomo co jest przyczyną tych zachcianek, ale słuszna wydaje się teza, że są to niedobory pewnych składników w organizmie. W granicach zdrowego rozsądku dogadzaj swoim zachciankom.

Pora na zakupy

Najwyższy czas skupić się także na przyziemnych sprawach, pomyśl o zakupach. Na razie zadbaj o siebie, podczas zakupów pamiętaj:

  • nie kupuj zbyt wielu rzeczy. Lepiej wybierz mniej, ale dobrej jakości
  • jeśli pracujesz w biurze, szukaj rozszerzanych żakietów, bluzek kopertowych lub tunik
  • do wyboru masz kilka typów spodni: sięgające pod żebra, z elastycznym bawełnianym pasem, rozciągliwe sportowe i specjalne niskie biodrówki
  • przyda ci się większy biustonosz na szerokich ramiączkach oraz majtki i rajstopy dla ciężarnych lub w większym rozmiarze oraz wstawka do paska (np. ze sklepu www.babymama.pl)

Image

Dobre rady położnej i ginekologa  na czwarty miesiąc

1. witaminy w ciąży – pamiętaj, że przyjmowanie suplementów ma jedynie uzupełnić zdrową dietę, a nie ją zastąpić. Organizm twój i rozwijającego dziecka potrzebuje dużo witamin i minerałów, ale tylko ok. 300 kcal więcej niż zwykle (w przypadku ciąży bliźniaczej ta dawka się podwaja). Staraj się skomponować  menu bogatego w cenne witaminy, minerały, białko i błonnik (ten ostatni poprawia trawienie, przeciwdziała zaparciom, pomaga utrzymywać poziom cukru i cholesterolu na właściwym poziomie).

2. rozstępy
– brzuch wyraźnie się uwypukli w wyniku 20-krotnego powiększenia się macicy. Niestety wraz z jego powiększaniem się mogą pojawić się rozstępy. Ale można im zapobiec. Skutecznym zabiegiem profilaktycznym jest codzienny peeling całego ciała, naprzemienne ciepłe i chłodne natryski, delikatny masaż szorstką rękawicą. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia, ale ustąpią one po porodzie.

3. sport w ciąży – jeśli przed ciążą uprawiałaś regularnie sporty, teraz nie musisz rezygnować z ruchu. Nie są wskazane sporty siłowe, jazda konna, sporty walki czy wyczynowe, ale jeśli dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań do uprawiania gimnastyki, pływania, marszów.