Przed zakupem musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy – jak działa polisa na życie, co może nam zaoferować, jakie rodzaje ubezpieczeń możemy znaleźć, jak również – jakie są nasze konkretne potrzeby względem ubezpieczenia na życie. Te informacje pomogą nam wybrać odpowiednią polisę, która na przyszłość zapewni nam najlepsze rozwiązania.
Polacy coraz chętniej kupują ubezpieczenia na życie. Wpływa na to kilka czynników, a jednym z nich jest np. kredyt hipoteczny oraz bank, który takiego zabezpieczenia wymaga. Coraz częściej również możliwość zakupu ubezpieczenia na życie oferuje nam pracodawca – proponując ubezpieczenie grupowe. Jest też zakup dobrowolnej indywidualnej polisy czy ubezpieczenia dziecka, które uczęszcza do szkoły. Możliwości ubezpieczenia na życie mamy zatem wiele – jak zatem dokonać dobrego wyboru?

Ubezpieczenie na życie – jak działa?

Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest ubezpieczenie na życie, ponieważ w tej kwestii zdarza się wiele niejasności. Polisa na życie w swoim zakresie zabezpiecza finansowo życie i zdrowie osoby ubezpieczonej, w tym na wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonego, utraty zdolności do pracy, poważnego zachorowania czy złamania ręki.

Ale zakres ochrony to podstawa i dodatki. W podstawie nie otrzymamy odszkodowania za wypadek, uraz, pobyt w szpitalu czy zdiagnozowany nowotwór. By uzyskać taką ochronę – musimy zdecydować się na rozszerzenie naszej polisy i kupić odpowiednie umowy dodatkowe.

Umowy dodatkowe dotyczą najczęściej poszczególnych sytuacji – poważnych chorób (zawał serca, uraz mózgu, rak płuc i inne), hospitalizacji lub wypadków – lekkich, prowadzących do częściowego inwalidztwa, do trwałego inwalidztwa i śmiertelnych. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również bardziej sprecyzowane formy zabezpieczenia jak np. ochrona przed pogryzieniem przez zwierzęta czy ukąszeniem kleszcza – to świetne rozwiązanie na wakacje, o którym warto pomyśleć.

Polisa na życie posiada określoną – zwykle wybraną przez nas samych – sumę ubezpieczenia. Tutaj mamy bardzo szeroki wybór – w zależności od rodzaju ubezpieczenia, jak i naszych możliwości finansowych – możemy zabezpieczyć się zarówno na kwotę 10 000 zł, jak i nawet 1 000 000 zł. Wysokość sumy ubezpieczenia wpływa na cenę składki, jaką będziemy płacić – zatem musimy mierzyć siły na zamiary.
To, co równie istotne – to czas ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zapewnić nam ochronę na najbliższy rok, 5 lat, jak i nawet 30 lat. Tutaj decyzja należy do nas samych – możemy wybrać krótkotrwałą ochronę, jeśli nie jesteśmy zbyt pewni co do zakupu ubezpieczenia, jak również wybrać długotrwałą ochronę, jeśli planujemy część wpłacanej składki przeznaczyć na gromadzenie kapitału lub inwestowanie.

Rodzaje ubezpieczeń na życie – ochrona życia czy coś więcej?

Zanim zdecydujemy się kupić konkretną polisę – zorientujmy się w dostępnych rodzajach ubezpieczeń, a tych jest naprawdę sporo. Ważne jest również to, ile kosztować nas będzie konkretne rozwiązanie, co możemy sprawdzić np. na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.

Przede wszystkim możemy wybrać polisę indywidualną lub grupową, z tym, że ta druga to opcja dostępna wyłącznie dla osób, które w miejscu zatrudnienia taką możliwość posiadają.

Ubezpieczenie grupowe to oferta, którą składa nam pracodawca. Umowa dotyczy roku czasu, składka najczęściej jest niewysoka, a w jej cenie możemy otrzymać szeroki zakres ochrony – zarówno od wypadków, jak i chorób. Minusem takiego ubezpieczenia jest jednak niska suma ubezpieczenia, o czym należy pamiętać.

Z kolei wśród ubezpieczeń indywidualnych możemy wybrać:

polisę terminową, czyli o określonym czasie ochrony, np. 20 lat. W momencie zakończenia umowy – ubezpieczyciel wypłaci nam sumę ubezpieczenia, którą wybraliśmy. Jest to swego rodzaju forma oszczędzania na przyszłość połączona z ochroną życia;

polisę bezterminową – ubezpieczenie bezterminowe dotyczy raczej osób starszych, dla których firmy ubezpieczeniowe posiadają mniej do zaoferowania z powodu wyższego ryzyka śmierci lub poważnych chorób. W przypadku tej polisy chodzi o zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci, co pomoże pokryć koszty związane z pochówkiem lub uregulowaniem zobowiązań finansowych np. drobnej pożyczki;

polisę rodzinną – ubezpieczenie będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które chciałyby objąć ochroną więcej osób np. partnera, dzieci i teściów. Takie rozwiązanie pozwala dopasować w ramach jednej składki – ochronę odpowiednią dla każdej poszczególnej osoby;

polisę na życie i dożycie – to jedna z form ubezpieczeń oszczędnościowych, gdzie część składki w trakcie trwania umowy trafia na konto polisowe, a całość jest wypłacana po osiągnięciu zadeklarowanego umowie wieku lub z tego tyłu następuje wypłata dodatkowego świadczenia;

polisę posagową – to samo, co ubezpieczenie na życie i dożycie, ale dedykowane osobom niepełnoletnim. Tu fundator (rodzic, krewny, osoba fizyczna, opłaca składkę, której gromadzona część zostaje wypłacona na koniec umowy, gdy dziecko skończy 18 lat – nie później niż przed ukończeniem 26 roku życia. Dzięki temu nasze dziecko otrzyma pieniądze na start w dorosłość, przy czym na czas trwania umowy zyskuje również ochronę na wypadek śmierci rodziców;

polisę inwestycyjną – z kierowaniem części składki na Ubezpieczeniowe Fundusze Inwestycyjne celem pomnażania zysków z polisy. Tu jednak trzeba liczyć się z ryzykiem giełdowym. Rozwiązanie polecane osobom z dodatkowym kapitałem i cierpliwym – polisy tego typu trwają minimum 10 lat.

Zastanów się jakiej ochrony potrzebujesz

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ubezpieczenia – warto przeanalizować swoje potrzeby. Niby nic trudnego – chcielibyśmy wysokiej sumy ubezpieczenia i maksymalnej ochrony, ale czy na pewno?
Zastanówmy się przede wszystkim:

  • jak nasz wiek wpływa na ryzyko śmierci,
  • jakie poważne choroby zdarzały się w naszej rodzinie,
  • jak często podróżujemy,
  • jaka suma ubezpieczenia pokryłaby nasze zobowiązania finansowe,
  • jakiej dodatkowej pomocy możemy potrzebować w nagłych sytuacjach,
  • jak nasz styl życia przekłada się na nasze zdrowie.

Jakie to ma właściwie znaczenie? Ogromne – musimy zdać sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Dla przykładu – 25-letni chłopak, który biega w maratonach i wykonuje wolny zawód w domu – bardziej narażony jest na kontuzje i pobyt w szpitalu niż na poważne zachorowania i wypadki komunikacyjne. Z kolei osoba po 50-tce, która od 30 lat pali papierosy, ma nadwagę oraz dojeżdża do pracy codziennie 20 km – będzie miała większe ryzyko wypadków, jak i poważnych zachorowań.

Takie samo podejście jest ważne w przypadku sumy ubezpieczenia – zastanówmy się, jakie zobowiązania finansowe spadną na naszych bliskich po naszej śmierci. Część z nas może posiadać kredyt w wysokości 500 000 zł, inni z kolei niedużą pożyczkę na samochód. Ważne jest to, by suma ubezpieczenia odpowiadała potrzebom nie tylko naszym, ale również naszych bliskich.

Przed zakupem porównaj dostępne oferty polis na życie

Znamy już swoje możliwości finansowe oraz indywidualne potrzeby względem ubezpieczenia, zatem powoli możemy przejść do szukania odpowiedniej oferty. Pomóc nam może w tym ranking ubezpieczeniowy lub praktyczny przewodnik po ubezpieczeniach, jak https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie, dzięki któremu dowiemy się o możliwych cenach, zakresie, wysokości odszkodowania i włączeniach odpowiedzialności.

Nie nastawiajmy się również na konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Większość zna głównie kilka czołowych firm ubezpieczeniowych, co może wpłynąć na to, że przepłacimy za polisę na życie.

Na rynku ubezpieczeniowym jest obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą zaoferować nam konkurencyjne rozwiązania i ceny – stąd tak ważne jest porównanie ze sobą kilku ofert.

Warto zatem poświęcić chwilę czasu na to, by zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Dzięki temu dobrze zainwestujemy swoje pieniądze oraz zyskamy maksymalnie dopasowaną ochronę.