Wyprawka dla dziecka i jej kompletowanie – niektórzy rodzice wolą odłożyć konieczne zakupy na czas po porodzie.

fotokarty

Warto jednak się zastanowić nad tym już wcześniej i wybrać podstawowe artykuły do wyprawki dla noworodka. Wiele osób korzysta z pomocy krewnych i znajomych, których dzieci już wyrosły z wózka, łóżeczka, ubranek itp.  Niektóre dzieci rosną tak szybko, że nawet nie zdążą skorzystać ze wszystkich kreacji zgromadzonych w szale zakupów.

Zatem zamiast kupować wszystkie rzeczy w sklepach, warto odkupić lub pożyczyć używane, ale niezniszczone ubranka i artykuły dziecięce (zwłaszcza te droższe, jak wózek czy łóżeczko (nowy musi być natomiast materacyk!) od znajomych osób, którym nie są one już potrzebne. To nie tylko oszczędność dla Waszego budżetu, ale także korzyść dla środowiska naturalnego.

Carriwell

Najmniejszym rozmiarem dostępnym na rynku jest rozmiar 56 (są także ubranka dla wcześniaków). Nie kupuj jednak zbyt wielu małych rzeczy, bo dziecko szybko z nich wyrośnie. Ubranka mające bezpośrednią styczność ze skórą powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin (np. bawełny, batystu, frotté). Nie mogą mieć ostrych szwów, drapiących haftów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem należy je wyprać.

Powinnaś przygotować:

1) kilka (np. 5) sztuk body z długim i krótkim rękawem; otwór na głowę powinien być odpowiednio duży, aby nie trzeba było jej przeciskać na siłę

2) kilka (4–6) bawełnianych koszulek i kaftaników (lepiej bez kołnierzyka),

3) kilka (4–6) bawełnianych śpioszków (najlepiej na zatrzaski),

4) 2–3 pary skarpetek bawełnianych (najlepiej bez ściągacza) lub buciki bawełniane,

5) 2 sweterki + spodenki,

6) 2 czapeczki lekkie i 1–2 bawełniane,

7) 2 pajacyki (ubranka bawełniane lub z polaru podobne do kombinezonu z pełnymi rękawkami i nogawkami, rozpinane w kroku, co ułatwia zmianę pieluchy bez konieczności rozbierania dziecka),

8) na zimowe spacery będziecie potrzebować także rękawiczek, zimowego kombinezonu, ciepłego śpiwora i ciepłej czapki, natomiast na spacery latem przyda się cienka czapka z daszkiem.

Pościel i pieluchy

Noworodków i niemowląt nie należy układać do spania na poduszce, nie ma też konieczności używania kołderki (jeżeli dziecko jest odpowiednio ciepło ubrane). Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, dziecko wystarczy przykryć dodatkowym (lub cieplejszym) kocykiem. Nie ma także potrzeby różnicowania sposobu ubierania dziecka w ciągu dnia i w nocy.

1) 1–2 lżejsze kocyki i 1 grubszy – (szczególnie polecamy kocyki z włókna bambusowego)

2) ewentualnie kołderka + poszewka (nie są bezwzględnie konieczne) oraz prześcieradło do łóżeczka i wózka,

3) pieluchy jednorazowe – w pierwszych miesiącach życia dziecka możesz zużywać nawet kilka sztuk dziennie

4) dziecięcy ręcznik  (2 szt.).

Kosmetyki

Kosmetyki – wystarczą zwykłe kosmetyki dla niemowląt; droższe produkty wcale nie muszą być lepsze. Pamiętaj, aby kupić produkty dostosowane do wieku Twojego dziecka:

1) mydło natłuszczające, delikatne, bezzapachowe,

2) oliwka dla niemowląt,

3) gęsty krem ochronny na pupę,

4) wata bawełniana, waciki bawełniane, sterylne gaziki,

5) jałowy 0,9% roztwór chlorku sodu (tzw. sól fizjologiczna) do przemywania oczu lub usuwania wydzieliny z nosa (można kupić w aptece),

6) proszek do prania dla dzieci (najlepiej bez fosforanów),

7) chusteczki jednorazowe do ciała (dla niemowląt).

Co się jeszcze przyda?

1) myjki (2–3 szt.), które można wyprać lub wygotować (nie są konieczne),

2) nożyczki dla niemowląt do obcinania paznokci,

3) szczotka do włosów,

4) termometr do wody,

5) pałeczki do czyszczenia uszu i noska,

6) gruszka gumowa lub inne urządzenie do usuwania wydzieliny z noska,

7) termometr do pomiaru temperatury ciała,

8) wanienka do kąpieli

9) łóżeczko – najlepiej z wyjmowanymi szczeblami i regulacją głębokości – oraz nowy materacyk,

10) wózek,

11) ew. fotelik samochodowy (jeśli macie samochód).

Wyprawkę dla dziecka skompletujesz w sklepie www.babymama.pl

Artykuł jest fragmentem przewodnika dla rodziców “Pierwsze 2 lata życia dziecka” wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2010. Przewodnik pozwoli się przygotować rodzicom do opieki nad dzieckiem i ułatwi podejmowanie optymalnych dla jego rozwoju decyzji. Zamówienia: www.przewodnikdlarodzicow.pl oraz pod nr. tel. +4812 2934080 i 0 800 888 000 ( z tel. stacjonarnego).