Badanie HBS w ciąży – rady dla kobiet posiadających dodatni wynik

Badanie HBS w ciąży – rady dla kobiet posiadających dodatni wynik

Badanie HBs w ciąży  informuje przyszłe mamy, czy są nosicielkami wirusa żółtaczki zakaźnej. Co robić, jeśli wynik jest dodatni? Już wyjaśniamy!

Robiłaś badania na obecność antygenu HBs? Wyszedł wynik dodatni? Nie panikuj! Pozytywny antygen HBs nie oznacza od razu choroby! Jeśli badanie potwierdziło obecność w Twojej krwi antygenu HBs to oznacza tylko ( i aż) tyle, że jesteś zakażona wirusem HBV.

Dodatni  wynik HBsAg nie pozwala jednak na różnicowanie, czy jest to zakażenie ostre czy przewlekłe oraz na stwierdzenie, czy jest to zakażenie aktywne (z czynną replikacją wirusa) czy nieaktywne. Dlatego lekarz prowadzący ciążę powinien zlecić dodatkowe badania, które pozwolą określić, czy jesteś jedynie nosicielką wirusa, czy też cierpisz na przewlekłe zapalenie wątroby.
Jeśli jesteś tylko  nosicielką, wówczas lekarz prowadzący skieruje Cię do poradni chorób zakaźnych, gdzie będziesz musiała się stawiać na regularne wizyty kontrolne przez cały okres trwania ciąży.

Dla wielu przyszłych mam pozytywny wynik HBs to zaskoczenie. Często zdarza się tak, że  choroba nie daje wcześniej o sobie znać. Jak to możliwe? Zakażenie wirusem żółtaczki zakaźnej nie zawsze objawia się dolegliwościami wątrobowymi. Bywa i tak, że choroba właściwie wcale się nie ujawnia lub jej objawy łudząco przypominają grypę.

Jak wygląda poród ciężarnej z dodatnim HBs?

Zupełnie tak samo jak poród zdrowej rodzącej. Dodatni HBs nie wpływa na przebieg porodu, nie jest wskazaniem do przeprowadzenia porodu operacyjnego ( cesarskie cięcie). Personel musi jednak zachować większą czujność, ponieważ krew rodzącej z dodatnim HBs może być dla lekarzy i położnych niebezpieczna.

Czy istnieje ryzyko zakażenia dziecka?

Tak, istnieje. Dodatni HBs oznacza, że istnieje spore ryzyko przeniesienia wirusa żółtaczki zakaźnej na dziecko jeszcze w życiu płodowym. Dlatego noworodkom, których mama ma HBs dodatni, wykonuje się badania, których celem jest sprawdzenie, czy doszło do zakażania. Jeśli maluch został zarażony, będzie miał podaną immunoglobulinę wiążącą antygen. Jeśli nie będzie antygenu bezpośrednio po porodzie, maluszek będzie zaszczepiony przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Czy mamy z dodatnim HBs mogą karmić piersią?

Dziś nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby mamy z dodatnim wynikiem HBs mogły karmić. Dawniej jednak dodatni HBs był przeciwwskazaniem do karmienia.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments