Koronawirus a ciąża i leczenie niepłodności – wywiad z doktorem Arturem Polakiem

Jak można chronić się przed koronawirusem będąc w ciąży? Czy koronawirus może wpłynąć na naszą płodność? Czy leczenie niepłodności jest teraz bezpieczne? – wiemy jak wiele osób szuka rzetelnych odpowiedzi na te pytania. Pandemia koronawirusa zdominowała wiele działań naszego życia. Pamiętajmy, że wśród nas są osoby w trakcie terapii leczenia niepłodności, pary starające się o dziecko czy kobiety w ciąży, które boją się o zdrowie swoje i dziecka. Zachęcamy, aby w tym trudnym czasie kierować się wiedzą potwierdzoną przez specjalistów i czerpać informacje z wiarygodnych źródeł.

Dlatego do trzech zagadnień: koronawirus a ciąża, koronawirus a niepłodność, koronawirus a in vitro i leczenie niepłodności odniósł się nasz specjalista, doktor nauk medycznych Artur Polak, Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis, specjalista ginekolog-położnik, z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności, posiadający certyfikat embriologa klinicznego ESHRE.

Koronawirus a ciąża

Jak uchronić się przed koronawirusem w ciąży?

Wszystkim pacjentkom w ciąży zaleca się przede wszystkim bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz przebywającymi na kwarantannie, a także omijanie miejsc, gdzie ryzyko zakażenia jest zwiększone. Należy również stosować się do zasad higieny i dezynfekować ręce mydłem lub płynem antybakteryjnym. Najlepiej, aby kobieta w ciąży pozostała w domu. Dotyczy to zresztą nas wszystkich.

Czy koronawirus wpływa na ciążę?

Nie opublikowano jeszcze dowodów na negatywne skutki zakażenia koronawirusem w ciąży. Dotychczas opisano kilkanaście kobiet z pozytywnym testem na COVID-19, które urodziły zdrowe dzieci. Z badań, do których mamy dostęp na tę chwilę, wiemy, że wirus nie przechodzi przez łożysko i do mleka matki. Jak wiemy nie wykryto go również w płynie owodniowym czy krwi pępowinowej. Należy pamiętać o tym, że dane, które mamy dotyczą pacjentek w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Nie dysponujemy jeszcze informacjami na temat wpływu koronawirusa w początkowych stadium ciąży.

Zobacz:  Nie możesz zajść w ciążę? Oto 3 przyczyny niepłodności

Koronawirus a ciąża – jakie jest ryzyko?

Nie opublikowano jeszcze badań, które potwierdzałyby zwiększone ryzyko poronienia lub powikłań, takich jak wady rozwojowe dziecka podczas zakażenia COVID-19 w ciąży. Wiemy o kilku przypadkach związany z problemami z ciążą lub porodem u kobiet zakażonych koronawirusem na przykład przedwczesny poród. Jednak nie ma potwierdzenia, że było to bezpośrednio związane z zakażeniem COVID-19.

Koronawirus a karmienie piersią?

Naukowcy nie wykryli koronawirusa w mleku matki. Zgodnie z zaleceniami kobieta karmiąca piersią powinna zachować szczególną ostrożność. Powinna nosić maseczkę (najlepiej cały czas, również w trakcie karmienia, myć ręce przed i po karmieniu, dezynfekować wszystkie powierzchnie).

Koronawirus a niepłodność

Nie posiadamy jeszcze wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że zakażenie koronawirusem może wpłynąć na płodność. Proces spermatogenezy trwa około trzech miesięcy i być może u pacjentów, u których stwierdzono jej zaburzenia wszystko wróci do normy po tym czasie.

Koronawirus a in vitro i leczenie niepłodności

Czy bezpiecznie jest planować teraz ciążę?

Wszystkie ośrodki wspomaganej prokreacji cały czas monitorują i stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, aby odpowiednio wcześnie wprowadzić odpowiednie zmiany, które ochronią pacjentów i personel przed ryzykiem zakażenia.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, pacjentom zaleca się szczególną ostrożność podczas starań o dziecko i leczenia niepłodności i ewentualnie odroczenie decyzji o poczęciu ciąży przez zamrożenie, a dokładnie kriokonserwację komórek jajowych lub zarodków.

Leczenie niepłodności a koronawirus – co zrobić, kiedy jesteśmy w trakcie terapii? Pacjenci w trakcie leczenia, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi, powinni dokończyć rozpoczęte procedury leczenia niepłodności z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu.

Pacjenci w grupie ryzyka, czyli osoby, które przebywały w miejscach o wysokim wskaźniku zachorowalności, byli w kontakcie z osobami zakażonymi, są podejrzewani o zakażenie COVID-19 lub wykazują objawy zapalenia górnych dróg oddechowych powinny, jak podaje PTMRiE, przerwać terapię lub odroczyć ciążę poprzez zastosowanie procedury kriokonserwacji oocytów lub zarodków.

Zobacz:  Stres może wywoływać niepłodność

Zaleca się również przerwanie terapii immunomodulacyjnych, jeżeli były zalecone, ponieważ obniżają odporność organizmu.

Dane na 27.03.2020

Informacje są zgodne ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości w sprawie koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19.

http://www.ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/stanowisko-ptmrie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2-wywolujacego-covid-19?fbclid=IwAR0bv0MHKr3ys0n4gTmurckHH_ZvU3JJJHca_ntJatVpcHBGLUdo_zx6Pss

http://www.ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/stanowisko-ptmrie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2-wywolujacego-covid-19?fbclid=IwAR0bv0MHKr3ys0n4gTmurckHH_ZvU3JJJHca_ntJatVpcHBGLUdo_zx6Pss
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments