Jak można chronić się przed koronawirusem będąc w ciąży? Czy koronawirus może wpłynąć na naszą płodność? Czy leczenie niepłodności jest teraz bezpieczne? – wiemy jak wiele osób szuka rzetelnych odpowiedzi na te pytania. Pandemia koronawirusa zdominowała wiele działań naszego życia. Pamiętajmy, że wśród nas są osoby w trakcie terapii leczenia niepłodności, pary starające się o dziecko czy kobiety w ciąży, które boją się o zdrowie swoje i dziecka. Zachęcamy, aby w tym trudnym czasie kierować się wiedzą potwierdzoną przez specjalistów i czerpać informacje z wiarygodnych źródeł.
Dlatego do trzech zagadnień: koronawirus a ciąża, koronawirus a niepłodność, koronawirus a in vitro i leczenie niepłodności odniósł się nasz specjalista, doktor nauk medycznych Artur Polak, Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis, specjalista ginekolog-położnik, z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności, posiadający certyfikat embriologa klinicznego ESHRE.
Koronawirus a ciąża
Jak uchronić się przed koronawirusem w ciąży?
Wszystkim pacjentkom w ciąży zaleca się przede wszystkim bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz przebywającymi na kwarantannie, a także omijanie miejsc, gdzie ryzyko zakażenia jest zwiększone. Należy również stosować się do zasad higieny i dezynfekować ręce mydłem lub płynem antybakteryjnym. Najlepiej, aby kobieta w ciąży pozostała w domu. Dotyczy to zresztą nas wszystkich.
Czy koronawirus wpływa na ciążę?
Nie opublikowano jeszcze dowodów na negatywne skutki zakażenia koronawirusem w ciąży. Dotychczas opisano kilkanaście kobiet z pozytywnym testem na COVID-19, które urodziły zdrowe dzieci. Z badań, do których mamy dostęp na tę chwilę, wiemy, że wirus nie przechodzi przez łożysko i do mleka matki. Jak wiemy nie wykryto go również w płynie owodniowym czy krwi pępowinowej. Należy pamiętać o tym, że dane, które mamy dotyczą pacjentek w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Nie dysponujemy jeszcze informacjami na temat wpływu koronawirusa w początkowych stadium ciąży.
Koronawirus a ciąża – jakie jest ryzyko?
Nie opublikowano jeszcze badań, które potwierdzałyby zwiększone ryzyko poronienia lub powikłań, takich jak wady rozwojowe dziecka podczas zakażenia COVID-19 w ciąży. Wiemy o kilku przypadkach związany z problemami z ciążą lub porodem u kobiet zakażonych koronawirusem na przykład przedwczesny poród. Jednak nie ma potwierdzenia, że było to bezpośrednio związane z zakażeniem COVID-19.
Koronawirus a karmienie piersią?
Naukowcy nie wykryli koronawirusa w mleku matki. Zgodnie z zaleceniami kobieta karmiąca piersią powinna zachować szczególną ostrożność. Powinna nosić maseczkę (najlepiej cały czas, również w trakcie karmienia, myć ręce przed i po karmieniu, dezynfekować wszystkie powierzchnie).
Koronawirus a niepłodność
Nie posiadamy jeszcze wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że zakażenie koronawirusem może wpłynąć na płodność. Proces spermatogenezy trwa około trzech miesięcy i być może u pacjentów, u których stwierdzono jej zaburzenia wszystko wróci do normy po tym czasie.
Koronawirus a in vitro i leczenie niepłodności
Czy bezpiecznie jest planować teraz ciążę?
Wszystkie ośrodki wspomaganej prokreacji cały czas monitorują i stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, aby odpowiednio wcześnie wprowadzić odpowiednie zmiany, które ochronią pacjentów i personel przed ryzykiem zakażenia.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, pacjentom zaleca się szczególną ostrożność podczas starań o dziecko i leczenia niepłodności i ewentualnie odroczenie decyzji o poczęciu ciąży przez zamrożenie, a dokładnie kriokonserwację komórek jajowych lub zarodków.
Leczenie niepłodności a koronawirus – co zrobić, kiedy jesteśmy w trakcie terapii? Pacjenci w trakcie leczenia, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi, powinni dokończyć rozpoczęte procedury leczenia niepłodności z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu.
Pacjenci w grupie ryzyka, czyli osoby, które przebywały w miejscach o wysokim wskaźniku zachorowalności, byli w kontakcie z osobami zakażonymi, są podejrzewani o zakażenie COVID-19 lub wykazują objawy zapalenia górnych dróg oddechowych powinny, jak podaje PTMRiE, przerwać terapię lub odroczyć ciążę poprzez zastosowanie procedury kriokonserwacji oocytów lub zarodków.
Zaleca się również przerwanie terapii immunomodulacyjnych, jeżeli były zalecone, ponieważ obniżają odporność organizmu.
Dane na 27.03.2020
Informacje są zgodne ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości w sprawie koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19.
http://www.ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/stanowisko-ptmrie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2-wywolujacego-covid-19?fbclid=IwAR0bv0MHKr3ys0n4gTmurckHH_ZvU3JJJHca_ntJatVpcHBGLUdo_zx6Pss