Ogromne zróżnicowanie sprzętowe obecne w sklepach RTV i AGD sprawia, że często trudno jest nam wybrać urządzenia, które najlepiej spełnią konkretne wymagania. Na szczęście z pomocą przychodzą poradniki zakupowe, takie jak ten.

Dokładnie przeanalizowaliśmy obecnie dostępną ofertę rynkową i na jej podstawie przygotowaliśmy szereg najważniejszych czynników, które powinny wpływać na wybór urządzeń AGD. Postaraliśmy się również wskazać ciekawe propozycje, gwarantujące nie tylko skuteczne i wydajne działanie, ale także możliwość skorzystania z wielu ciekawych opcji, znacząco usprawniających codzienne obowiązki domowe.

Pralka – jak wybrać?

Nasze zestawienie rozpoczniemy od pralki. Jak wiadomo, na rynku spotkać można wiele zróżnicowanych modeli – zarówno tych uniwersalnych, jak i dostosowanych do potrzeb konkretnego użytkownika. Wspomnieć należy również o coraz większej dostępności tak zwanych pralek „inteligentnych”, a więc obsługujących mnóstwo funkcji dodatkowych, o których jeszcze niedawno mogliśmy pomarzyć.

W jaki sposób odnaleźć się w tym wszystkim? Najlepiej pokrótce przeanalizować wszystkie parametry i kwestie, które wpływają na zastosowanie pralki.

Klasa energetyczna. Przez wiele osób jest ona całkowicie bagatelizowana. Klienci sklepów skupiają się bowiem na innych, nieco bardziej namacalnych kwestiach. Tak się jednak składa, że klasa energetyczna powinna mieć dla nas ogromne znaczenie. Wskazuje bowiem na to, ile energii elektrycznej pobieranej jest podczas pracy urządzenia.

Im klasa wyższa, tym pralka bardziej energooszczędna. Obecnie wymienić można następujące klasy (rozpoczynając od najlepszej):

  • A+++,
  • A++,
  • A+,
  • A,
  • B,
  • C,
  • D.

Najlepsze będą oczywiście pralki dysponujące klasa energetyczną A+++. Okażą się bowiem niezwykle wydajne przy wykorzystaniu niewielkiej ilości prądu.

Pojemność. Bardzo ważny parametr, podawany w kilogramach. Oczywiście powinien być on dostosowywany do częstotliwości prania, a także ilości osób korzystających z pralki. Single spokojnie mogą ograniczyć się do pralki o ładowności na poziomie 5 kilogramów. Gdy w mieszkaniu lub w domu żyje więcej osób (do czterech), warto zdecydować się na pralkę większą (o pojemności co najmniej 7 kilogramów). Pralki najpojemniejsze (nawet do 12 kilogramów) przeznaczone są dla większych rodzin.

Sposób ładowania. Mamy dwie możliwości wyboru. Na rynku dostępne są bowiem pralki ładowane od góry i od frontu. Pierwsze urządzenia, ze względu na swoje mniejsze wymiary, okażą się przydatne w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Pralki ładowanego od frontu zapewniają natomiast nieco wyższy komfort użytkowania.

Prędkość obrotowa. Ma wpływ przede wszystkim na wirowanie. Pralki z prędkością 1600 obrotów na minutę pozwolą dokładnie wywirować ubrania, co oczywiście przyspieszy ich ubrania. W przypadku niektórych rzeczy dojść może jednak do ich uszkodzenia, dlatego warto zastanowić się, czy na pewno potrzebna jest nam taka pralka. Standardowa prędkość obrotowa wynosi przeważnie od 1000 do 1200 obrotów na minutę.

Pobór wody. Czyli ile wody wykorzystuje pralka podczas jednego prania. Parametr ten może wynieść od 11 do nawet 100 litrów.

Programy. Im więcej, tym lepiej. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować sposób pracy pralki do naszych potrzeb i rodzaju prania. Do najczęściej wykorzystywanych programów należą tryb ekologiczny, przyspieszony, pranie wstępne, a także dostosowany do tkanin delikatnych.

Technologie. Może być ich naprawdę sporo. Nowoczesne pralki, jak na przykład Samsung WW60J4263HW, posiadają wbudowane wyświetlacze, które pozwalają w wygodny sposób sterować pracą urządzenia. Niektóre z nich mogą być nawet zarządzane z poziomu urządzeń mobilnych. Spotkać możemy się także z technologiami Eco Bubble, Fuzzy Logic czy też różnymi opcjami bezpieczeństwa.

Kupując pralkę, nie możemy zapomnieć także o jej wymiarach, które powinny zostać dostosowane do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Co ważne, na rynku dostępne są także pralki do zabudowy, które możemy łatwo wkomponować w ogólną aranżację przestrzeni.

Jaka zmywarka?

Przechodzimy do urządzenia, które okaże się przydatne w każdym domu. Nie tylko uchroni nas przed niekończącym się zmywaniem brudnych naczyń, ale również przełoży się na poważne oszczędności w wykorzystaniu wody. Docenią to zwłaszcza członkowie dużych rodzin.

Jeżeli chodzi o modele dostępne na rynku, ponownie wybrać możemy pomiędzy urządzeniami wolnostojącymi i do zabudowy. Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji, a także miejsca, w którym zmywarka ma zostać zamontowana.

W przypadku parametrów, wiele z nich pokrywa się z tym, co wskazaliśmy już w przypadku pralki. Uwagę należy więc zwrócić na klasę energetyczną, wymiary, pojemność i zużycie wody. Niezwykle ważny jest również rozkład wnętrza. Warto sprawdzić, ile półek i koszyków zostało zamontowanych. Niektóre zmywarki posiadają także dodatkowe uchwyty na kieliszki i stojaki na większe naczynia.

Ogromne znaczenie ma także zakres realizowanych funkcji, którymi możemy zarządzać albo przy użyciu przycisków albo za pomocą wbudowanego panelu sterowania z wyświetlaczem. Nowoczesne zmywarki mogą być sterowane także z poziomu urządzeń mobilnych. Poza typowymi programami związanymi między innymi z szybkim zmywaniem lub trybem eko, zmywarki dostępne na rynku korzystają także z funkcji mycia strefowego (wskazujemy konkretny poziom lub kosz, który ma zostać umyty), zmywania naprzemiennego, automatycznego mycia, które polega na dobraniu programu w zależności od zastosowanego środka czyszczącego, a także z wielu rozmaitych zabezpieczeń (na przykład przez wylaniem wody).

Wysokiej jakości zmywarki obsługują również funkcje suszenia naczyń. Może być one realizowana w sposób statyczny (wyparowanie wody przez podniesienie temperatury) lub kondensacyjny (para wodna skrapla się na tylnej ścianie urządzenia).

Jaka lodówka?

Występuje ona w tak wielu odmianach, że często trudno wybrać tę najlepszą. Na początek powinniśmy się zastanowić, czy potrzebujemy wyłącznie chłodziarki czy może chłodziarko-zamrażalki. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z niewielkimi urządzeniami, które okażą się dobre dla singli i pary. Drugi rodzaj dzieli się na modele z zamrażalnikiem u doły i u góry. Mogą one zostać osobno wydzielone lub zamknięte w środku lodówki.

Ogromną popularnością cieszą się także modele side by side, czyli dwudrzwiowe. Zapewniają one sporą przestrzeń i obsługę wielu funkcji. Dobrej jakości lodówki posiadają wydzielone strefy na konkretne produkty, korzystają również z takich rozwiązań jak obieg powietrza, dzięki któremu wszystko chłodzone jest równomiernie, samorozmrażanie, system no frost, zabezpieczenie przed bakteriami czy też kostkarka do lodu.

Na rynku znaleźć można również tak zwane „inteligentne lodówki”. Są to przeważnie urządzenia, którymi sterować możemy przy użyciu urządzeń mobilnych. Wbudowany system tworzy dla nas również listę zakupów lub odtwarza rado, muzykę bądź filmy. Jeżeli chodzi natomiast o podstawowe funkcje, ponownie uwagę musimy zwrócić na klasę energetyczną, pojemność i rozkład wszystkich półek i szuflad.

Zróżnicowanie ofertowe jest naprawdę ogromne. Dzięki temu możemy wybrać jedno spośród kilkuset różnych urządzeń. Warto przy zakupie kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami, a także jakością wykonania poszczególnych sprzętów. Dobrym pomysłem okaże się analiza wszystkich opinii i recenzji wystawionych przez innych klientów sklepu.