1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zdrowie dziecka
  6. »
  7. Mamo, tato, ja się ruszam!

Mamo, tato, ja się ruszam!

Większość maluchów, jeszcze w swoim życiu płodowym, potrafi bardzo dokuczyć mamie wierceniem się, kopniakami, rozciąganiem. Wtedy przyszli rodzice mówią zwykle, że trafiło im się wyjątkowo ruchliwe dziecko i pewnie szybko zacznie chodzić, a nawet biegać, nie wspominając nawet o szybkim siadaniu i raczkowaniu jak mała wyścigówka. Często jednak rzeczywistość weryfikuje te wyobrażenia i rodzice zaczynają zastanawiać się, co stało się z ich wyjątkowo brykającym w brzuchu mamy dzieckiem. Nie zauważają jednak, że ich maluch bardzo ciężko pracuje i z każdym dniem ćwiczy nowe umiejętności, a na konkretne rezultaty jest jeszcze pora. Jak wygląda rozwój ruchowy niemowlaka?

Ćwiczenia jeszcze w brzuchu mamy

Zanim dziecko przyjdzie na świat, w brzuchu mamy prowadzi bardzo intensywną pracę. Już tam zaczyna się pierwszy etap rozwoju ruchowego niemowlęcia. Gdy niemowlę pojawia się już po drugiej stronie brzucha, wody płodowe nie ograniczają jego ruchów, dlatego zamiast delikatnych i bardziej płynnych stają się one chaotyczne. Jednak z dnia na dzień maluszek coraz lepiej radzi sobie z ich koordynacją, nawet jeśli rodzice tego jeszcze nie widzą. Tak małe dziecko musi bowiem nie tylko uczyć się panować nad ruchami, ale też przetwarzać miliony innych bodźców, jakie do niego docierają wszystkimi zmysłami.

Jak szybko moje dziecko usiądzie?

Od tego, kiedy maluch zdecyduje się na pierwsze przekręcenie się na bok, z pleców na brzuch i na odwrót a także, kiedy siądzie, przemieści się na czworaka czy stanie i pójdzie przed siebie zależy wiele różnych czynników. Dwa najważniejsze to geny i środowisko, w jakim się dziecko znajduje. Rozwój niemowlaka pod tym kątem jest uzależniony przede wszystkim od genów. To w nich zapisane jest tempo rozwoju, jednak jeśli nie stworzymy dziecku odpowiednich warunków do tego, maluch nie będzie w stanie wykorzystać zdolności zapisanych w jego komórkach.

Dziecku przede wszystkim należy stworzyć te warunki, lecz nie powinno się go wyręczać. Rodzice powinni więc zapewnić niemowlakowi swobodę ruchów. Jeśli dziecko będzie częściej leżało na twardym podłożu, na nieograniczonej przestrzeni, z pewnością łatwiej będzie mu się nauczyć przekręcania niż podczas ciągłego leżenia w leżaczku. Na tempo rozwoju ma także wpływ ciężar ciała dziecka, jego długość oraz koordynacja ruchów. Na rozwój ruchowy niemowlaka składa się także profil emocjonalny dziecka, a także to w jakim stopniu dokuczają mu niemowlęce dolegliwości. Więcej na temat rozwoju niemowlaka można znaleźć na www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

To już TEN moment!

Każde dziecko jest inne i nie można na początku przewidzieć, jak szybko poradzi sobie z nowymi umiejętnościami. Można podpierać się statystykami, które dają jedynie orientację, w jakich miesiącach, zwykle, ale nie zawsze, dzieci siadają, raczkują czy wstają. Każda nowa umiejętność jest jednak poprzedzona pewnymi zachowaniami, które ją przygotowują. Np. pełzanie rozpoczyna się od przesuwania się do tyłu, a później już tylko krok do próby popełzania do przodu. Następnie maluch unosi się na czworaka i buja się w przód i w tył. Po jakimś czasie odkrywa, że ta pozycja jest nudna, ale bardziej atrakcyjna od leżenia, więc próbuje innych pozycji, co prowadzi do siadania lub nawet raczkowania. I właśnie siadanie jest najbardziej emocjonującym etapem dla rodzica i najbardziej pracowitym dla niemowlaka. W tym czasie nie raz się przewróci i przekręci na druga stronę. Warto wiedzieć, że niemowlę nie siada z pozycji leżącej na plecach. Jest to nienaturalne i zupełnie niepotrzebne jest podciąganie malucha za rączki. Nie zawsze także niemowlę przejdzie każdy etap rozwoju ruchowego. Może np. pominąć raczkowanie, a poruszać się tylko na pupie. Siadać również może zacząć dopiero, gdy nauczy się stawać. Warto tylko zwracać uwagę, czy dziecko wykazuje chęci do osiągania nowych, nawet drobnych sukcesów.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments