Alergia jest dolegliwością, która pojawia się na skutek kontaktu organizmu z alergenem. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że nie każdy jest alergikiem. Reakcja organizmu pojawia się tylko i wyłącznie u dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe na określone substancje. Przebieg alergii może być różny. Niekiedy uczulenia ustępują samoistnie. Czasami mogą też stopniowo się rozwijać. Mimo, iż dla wielu rodziców alergie skórne u dziecka są ogromnym problemem, to jednak dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z nieprzyjemną dolegliwością można sobie skutecznie poradzić. Bardzo często niewielkie zmiany (np. zmiana kosmetyków do pielęgnacji maleństwa) są lekiem na całe zło i przynoszą ulgę.
Objawy alergii skórnej u dziecka
Alergie skórne u dziecka mogą przybierać różne postaci. Najczęstszym objawem są wypryski w postaci zaczerwienionych grudek, które dość szybko otwierają się i sączą. Poza samym wystąpieniem grudek, może pojawić się także silne swędzenie, a nawet i pieczenie. U niektórych dzieci objawem alergii może być szorstkość i łuszczenie się skóry, a także stwardnienia i bolesne ich pękanie.
Na chorobę alergiczną wskazuje również pokrzywka. Może występować na skórze miejscowo i wtedy przyjmuje się, że jest wynikiem bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą. Może też obejmować całe ciało i wtedy przyjmuje się, że alergen przedostał się do krwiobiegu. Objawem alergii skórnej mogą być również stany zapalne w zgięciach łokci i kolan, za uszami i na powiekach. Charakterystycznym objawem tego, że maluch jest na coś uczulony może być powracająca ciemieniucha. Niezbyt często, ale jednak może pojawić się także trądzik niemowlęcy. Białe lub czerwone krostki, które swoim wyglądem przypominają trądzik nastolatków najczęściej występują w okolicach nosa, na brodzie i policzkach.
Co wywołuje alergie skórne
Tak jak objawów alergii skórnej może być wiele, tak wiele czynników może przyczynić się do jej wystąpienia, zwłaszcza, że delikatna skóra maluszka jest szczególnie podatna na wszelkie bodźce zewnętrzne. Przyjmuje się, że jedną z przyczyn jest kontakt (czasami bardzo niewielki) z roślinami o właściwościach trujących. Czasami wystarczy kontakt z odzieżą lub sierścią zwierząt, aby wywołać uczulenie.
W większości przypadków głównym winowajcą uczuleń są związki chemiczne i kosmetyki. Reakcję uczuleniową mogą wywołać zarówno produkty do kąpieli i pielęgnacji maluszka (mydła, szampony, płyny, zasypki, pudry, balsamy, oliwki, kremy), jak również proszki do prania i płyny do płukania. Bywa, że nawet zapach dezodorantu lub balsamu innej osoby (np. mamy) może wywołać objawy alergii. Uczulać może także środek do czyszczenia wanienki dziecka lub ceratki na przewijaku. Uczulać mogą chusteczki i pieluchy. Jeśli chodzi o związki chemiczne to najbardziej uczulający jest formaldehyd – substancja, która uwalnia się w postaci bezwonnego gazu z takich przedmiotów, jak płyty okleinowe, meble, dywaniki, odzież.
Jak pomóc maluchowi – alergikowi
W przypadku delikatnej skóry alergika najważniejsza jest właściwa jej pielęgnacja. Szalenie ważną kwestią jest dobór preparatów pielęgnacyjnych zarówno do mycia, jak i nawilżania skóry. Idealnym rozwiązaniem są delikatne, a zwłaszcza bezzapachowe kosmetyki. Do mycia wystarczy ciepła woda i preparat myjący (najlepiej tzw. mydło bez mydła) – bezbarwny i bezzapachowy.
Jeżeli skóra dziecka nie jest wysuszona i nie ma na niej podrażnień, nie trzeba niczym jej smarować. Jeśli skóra jest ściągnięta i przesuszona, warto pielęgnować ją przy pomocy oliwki lub tłustego kremu bez dodatku środków zapachowych. W przypadku, kiedy na skórze malucha widoczne są wykwity, konieczne jest zastosowanie maści ze sterydami, które nie tylko redukują stan zapalny, ale także łagodzą nieprzyjemne objawy alergii skórnej.
Jeśli alergia skórna u dziecka wynika z noszenia szorstkich tkanin, zaleca się rezygnację z podrażniających ubrań na rzecz tych wykonanych z miękkiej bawełny. Jeśli u źródeł jej wystąpienia leżą proszki do prania lub płyny do płukania tkanin, zaleca się stosowanie specjalnych hipoalergicznych środków do prania.