Ze wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych obcinanie niemowlęciu paznokci sprawia rodziocom największy problem. A to przecież nic strasznego. Wystarczy, że zdasz się na swój własny instynkt i będziesz uważać.

Raz zacięłam go w paluszek i to było okropne” — mówi Anna. „Chyba płakałam dłużej niż Robert. Czasami udaje mi się obciąć mu tylko dwa paznokcie naraz — cały tydzień zajmuje mi obcięcie wszystkich”.

Moja córka urodziła się ze strasznie długimi pazurkami. W pierwszym dniu jej życia patrzyłam na nie ciągle, wiedząc, że muszę je obciąć, ale zastanawiając się, jak mam tego dokonać. Następnego dnia przyszła pani doktor na kontrolę. Wzięła moje nożyczki do paznokci i przycięła pazurki w trzydzieści sekund — doświadczenie zrobiło swoje.

prezenty dla dzieci

Niektórzy rodzice posuwają się do obgryzania paznokci dziecku. Nie jest to trudne, bo pazurki noworodka są dość miękkie. Nie ma przy tym ryzyka zacięcia maluszka nożyczkami, ale można oderwać cały paznokieć aż do gołej skóry. Ja sama nigdy nie mogłam się do tego zmusić. Sama nie obgryzam paznokci, więc jeszcze dziwniejszym pomysłem dla mnie było obgryzanie ich dziecku.

Możesz unikać rozwiązania problemu i zakładać dziecku bawełniane rękawiczki na rączki, ale nie rozwiążesz w ten sposób sprawy na długo. Wierz mi, obcinanie paznokci niemowlęciu to znacznie większe przeżycie dla rodzica niż dla dziecka. Mój mąż wciąż nie może się do tego zmusić, a mój najstarszy syn ma dziewięć lat. Jeśli niechcący zranisz swoje dziecko, nie będzie bolało aż tak bardzo i szybko się zagoi.

torby i plecaki