1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Pielęgnacja
  6. »
  7. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci i niemowląt 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci i niemowląt 

halitoza

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej dzieci i niemowląt jest zarówno nieprzyjemny, ale także stresujący dla rodziców. Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co zrobić by uniknąć tego problemu?

fotokarty

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci

Najczęstszą przyczyną występowania halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pozostawanie resztek pokarmowych oraz osadów nazębnych przyczynia się do rozwoju bakterii skutkujących powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Problem taki może pojawiać się nawet u maluchów nieposiadających jeszcze wyrżniętych zębów. U nich flora bakteryjna zasiedla dziąsła, język oraz błony śluzowe jamy ustnej. U starszych dzieci najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest niedokładne oczyszczanie powierzchni zębów mlecznych. Rodzice powinni pamiętać, że do ósmego roku życia dziecka po każdym myciu zębów przez malca, należy dokładnie obejrzeć ząbki i domyć miejsca, gdzie nie dotarła szczoteczka. W aptekach dostępne są pasty do zębów dedykowane dla najmłodszych.

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka

Niestety, mimo wciąż prowadzonej kampanii edukacyjnych stan jamy ustnej dzieci w Polsce wciąż jest bardzo zły. Wynika to z wielu czynników, ale najważniejszymi są nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe. Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych, wymagające każdorazowo leczenia, poza negatywnym aspektem zdrowotnym, czy też ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych, mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej dziecka. W związku z tym kiedy rodzic zacznie odczuwać taki objaw tym bardziej powinien poczuć się zobligowany do odwiedzenia ze swoim maluchem lekarza dentysty.

Nieprzyjemny zapach z ust niemowląt

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust niemowlęcia również może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Rodzice powinni pamiętać, że konieczne jest nie tylko dokładne oczyszczanie powierzchni już wyrżniętych zębów, ale również higienizacja błon śluzowych, wałów dziąsłowych i języka u wciąż bezzębnych maluchów. Należy je dokładnie oczyszczać zwilżonym gazikiem, nałożonym na palec. Halitoza występuje częściej u dzieci mających problem z ulewaniem. Poza tym nieprzyjemny zapach z ust może być objawem występujących równolegle schorzeń – problemów gastro-enterologicznych, zapaleń migdałków, gardła czy zatok.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments