1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Pielęgnacja
  6. »
  7. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci i niemowląt 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci i niemowląt 

halitoza

Nieprzyjemny zapach z jamy ust dzieci i niemowląt jest  stresujący dla rodziców. Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co zrobić, by uniknąć tego problemu? Aby uniknąć problemu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej u dzieci i niemowląt, istotne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat.

Nierzyjemny zapach z ust niemowląt

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust niemowląt  może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Rodzice powinni pamiętać, że konieczne jest nie tylko dokładne oczyszczanie powierzchni już wyrżniętych zębów, ale również higienizacja błon śluzowych, wałów dziąsłowych i języka u wciąż bezzębnych maluchów. Należy je dokładnie oczyszczać zwilżonym gazikiem, nałożonym na palec. Po wyrznięciu pierwszych zębów, szczotkowanie należy wykonywać przy użyciu pasty do zębów dedykowanej dla najmłodszych oraz miękkiej szczoteczki.  Halitoza występuje częściej u dzieci mających problem z ulewaniem. Poza tym nieprzyjemny zapach z ust może być objawem występujących równolegle schorzeń – problemów gastro-enterologicznych, zapaleń migdałków, gardła czy zatok.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci

Najczęstszą przyczyną występowania halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pozostawanie resztek pokarmowych oraz osadów nazębnych przyczynia się do rozwoju bakterii skutkujących powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Problem taki może pojawiać się nawet u maluchów nieposiadających jeszcze wyrżniętych zębów. U nich flora bakteryjna zasiedla dziąsła, język oraz błony śluzowe jamy ustnej.

U starszych dzieci także najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest niedokładne oczyszczanie powierzchni zębów mlecznych. Rodzice powinni pamiętać, że do ósmego roku życia dziecka po każdym myciu zębów przez malca, należy dokładnie obejrzeć ząbki i domyć miejsca, gdzie nie dotarła szczoteczka. W aptekach dostępne są pasty do zębów dedykowane dla najmłodszych.

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – a może to próchnica?

Niestety, mimo wciąż prowadzonej kampanii edukacyjnych stan jamy ustnej dzieci w Polsce wciąż jest bardzo zły. Wynika to z wielu czynników, ale najważniejszymi są nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe. Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych, wymagające każdorazowo leczenia, poza negatywnym aspektem zdrowotnym, czy też ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych, mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej dziecka. W związku z tym, kiedy rodzic zacznie odczuwać taki objaw, tym bardziej powinien poczuć się zobligowany do odwiedzenia ze swoim maluchem lekarza dentysty.Wczesne wykrycie i leczenie wszelkich nieprawidłowości pozwoli uniknąć poważniejszych komplikacji w przyszłości.

Czy Twoje dziecko się prawidłowo odżywia?

Ponadto, zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Ograniczenie spożycia słodyczy i słodkich napojów oraz zachęcanie do picia wody może pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej dziecka. Regularne spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały również wspiera zdrowe zęby i dziąsła.

Warto pamiętać, że nieprzyjemny zapach z jamy ustnej u dzieci i niemowląt może być objawem różnych problemów zdrowotnych. Dlatego też, gdy zauważysz ten objaw u swojego dziecka, warto skonsultować się z skonsultować nie tylko z dentystą, ale i z pediatrą, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy zdrowia malucha. Regularna higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz wizyty kontrolne u lekarza dentysty oraz u pediatry są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł u dzieci i niemowląt.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments