Ostatnio dużo się mówi o Kartach Dużej Rodziny. Ma ona ułatwiać funkcjonowanie rodzinom wielodzietnym. Dzięki nim będzie tańsze również podróżowanie.
Program pomocy rodzinom wielodzietnym od wielu miesięcy był realizowany z różnym skutkiem w wielu miejscowościach w naszym kraju. Dopiero od początku roku taka forma pomocy został uregulowana przepisami prawnymi – gwarantuje to stabilność ulg i daje dodatkowe korzyści. Sporo zyskają osoby często podróżujące zarówno po kraju, jak i za granicą.

O wiele niższe dla takich rodzin mają być opłaty związane z wydaniem paszportu. Dokument dla dzieci będzie można wyrobić z 75 % zniżką. Do tej pory na paszporty dla dzieci obowiązywała zniżka 50%. Z kolei rodzice korzystający z KDR będą mogli korzystać z 50% zniżki na wydanie dokumentu. Obecnie pełna opłata za wydanie tego dokumentu to 140 zł.

Posiadanie Karty uprawnia wszystkich członków rodziny do zniżki na bilety kolejowe. Również rodzice będą mogli korzystać ulgi w wysokości 37% na bilety jednorazowe i aż 49% na bilety miesięczne.
Ale program KDR to nie tylko zniżki na paszporty czy komunikację publiczną. W programie bierze udział wiele firm oferujących swoje produkty w niższej cenie dla posiadaczy karty. Rodziny takie mogą taniej nabywać pomoce naukowe, żywność, ubrania, bilety na wydarzenia kulturalne itp.

Wniosek o Kartę mogą składać rodziny z przynajmniej trojgiem dzieci, które nie ukończyły 18 lat. Gdy dzieci się uczą to do momentu skończenia przez nie 25 lat. Karta jest bezpłatna i nie trzeba wymieniać jej na nową w związku ze zmianami, które zostały wprowadzone w tym roku.