Vademecum podróżującej mamy

Dlaczego kobieta ciężarna musi spacerować po pokładzie samolotu i jakie dokumentu powinien mieć maluch przekraczający granicę kraju?

Te i wiele innych pytań nurtuje każdą matkę, kiedy przychodzi jej podróżować ze swoją pociechą. Podpowiadamy, na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę.

Jeśli jesteś w ciąży:

Podróżuj z  zaświadczeniem z zaświadczeniem lekarskim. Zanim udasz się w podróż  samolotem, powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem. Od tego należy zacząć wszelkie plany. Jeśli ginekolog stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do lotu, wyda stosowne zaświadczenie. Znajdzie się na nim wiek, imię i nazwisko matki, tydzień ciąży oraz przewidywana data porodu. Dobrze mieć taki dokument przetłumaczony na język angielski. Przyda się on w sytuacji, gdy podróż powrotna będzie realizowana u pośrednika zagranicznego.

Podróżuj w drugim trymestrze

W tym czasie ustępują takie dolegliwości jak: nudności, wymioty, senność i zmęczenie. Różnica ciśnień przy starcie i lądowaniu jest wówczas mniej uciążliwa. Poza tym, do tego czasu zdążą ukształtować się już wszystkie najważniejsze narządy dziecka – ten etap jest dość spokojny w rozwoju płodu w porównaniu z intensywnymi pierwszymi miesiącami. Dodatkowo, do rozwiązania pozostaje jeszcze mnóstwo czasu, zatem nie ma ryzyka, że poród odbędzie się na pokładzie samolotu.

Raczej niewskazane są podróże w zaawansowanej ciąży. Linie lotnicze w trosce o bezpieczeństwo ciężarnych nie wpuszczają na pokład matek tuż przed rozwiązaniem – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. Niektórzy przewoźnicy nie wpuszczają kobiet od 32 tygodnia ciąży, a inne od 36. – dodaje.

Wybierz komfortowy lot

Podróż nie powinna przekraczać czterech godzin i najlepiej, jeśli jest bezprzesiadkowa. Zaleca się podróżującym ciężarnym, by co jakiś czas zrobiły sobie krótki spacer po pokładzie samolotu. Dzięki temu rozprostują kości, a poza tym zmniejszą ryzyko wystąpienia zakrzepu żył. W tym celu powinny także, kiedy siedzą, dość często ruszać stopami i wykonywać koliste ruchy.

Zobacz:  Upały a niemowlę - jak pomóc dziecku w czasie wysokich temperatur?

Ponieważ przyszłe matki częściej niż zwykły pasażer będą korzystać z toalety, dobrze, jeśli usiądą nieopodal niej. U klasycznych przewoźników mogą zarezerwować sobie miejsce. Takiej opcji nie ma w tanich liniach lotniczych. Istnieje za to możliwość wykupienia odprawy priorytetowej. Wówczas przyszła mama wchodzi na pokład jako pierwsza i może na pustym pokładzie wybrać dowolny fotel. Koszt takiej usługi waha się w granicach od 20 do 49 zł.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments