Każda matka spodziewająca się potomka chce mieć pewność, że jej Maleństwo zdrowo się rozwija i nic mu nie grozi. Jednak o prawidłowy przebieg ciąży warto zadbać już w momencie jej planowania. Zdrowie mamy jest kluczowe dla rozwoju nienarodzonego dziecka. Ukryte schorzenia mogą być przyczyną niebezpiecznych powikłań, dlatego też do lekarza specjalisty najlepiej zwrócić się jeszcze przed planowaną ciążą.

fotokarty

Badania sprawdzające stan zdrowia przyszłej mamy

To jakie testy diagnostyczne będziesz musiała wykonać zależy od Twojego ogólnego stanu zdrowia i leczonych chorób przewlekłych. Odpowiednie badania zleci lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego i Twojej dotychczasowej historii medycznej.

Istnieje kanon badań, które powinna wykonać każda kobieta podejmująca decyzję o zajściu w ciążę:

  • ogólnie badanie krwi – pozwala przede wszystkim na wykrycie anemii i wyleczenie jej przed zajściem w ciąże.
  • badanie poziomu glukozy – umożliwia diagnozę cukrzycy o której dotychczas mogłaś nie mieć pojęcia. Niezdiagnozowana cukrzyca może mieć bardzo poważne konsekwencje i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci dziecka.
  • badania na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie – jest to choroba pasożytnicza występująca najczęściej bezobjawowo. Dla nas niegroźna, ale bardzo niebezpieczna dla płodu – zazwyczaj wywołuje poważne uszkodzenia i może prowadzić nawet do śmierci dziecka.
  • badanie na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi cytomegalii (CMV) – zakażenie tym wirusem przebiega bezobjawowo u matki, a transmisja CMV do płodu może prowadzić do poważnych powikłań. Objawy choroby mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach od narodzenia, a do najpopularniejszych uszkodzeń wywołanych przez CMV należy utrata słuchu.
  •  wśród badań poprzedzających zajście w ciążę powinny znaleźć się również te sprawdzające czy nie chorujesz na różyczkę czy ospę. Powinnaś zaszczepić się również na obydwie te choroby, aby wyeliminować prawdopodobieństwo zachorowania na nie w ciąży.

Testy genetyczne

Testy genetyczne bardzo często przeprowadzane są w trakcie trwania ciąży z wykorzystaniem materiału pobranego od kobiety. Jednak jeżeli są ku temu powody lepiej wykonać je jeszcze przed planowanym powiększeniem rodziny. Wówczas test przeprowadza się u obojga partnerów, zwłaszcza jeśli w rodzinie mieliśmy przypadki takich schorzeń. Większość chorób genetycznych jest recesywna – aby dziecko było chore musi otrzymać wadliwy gen od obojga rodziców. Oznacza to, że nawet jeżeli jesteś nosicielem „wadliwego” genu, a Twój partner posiada jego zdrową wersję to wasze potomstwo będzie zdrowe. Nawet jeżeli badania wykazały, że oboje rodzice są nosicielami nieprawidłowego genu to szansa, że potomstwo urodzi się chore wynosi tylko 25%. Testy zazwyczaj uspokajają przyszłych rodziców, a w najgorszym przypadku pozwalają przygotować się na ewentualną chorobę dziecka i ustalić odpowiednie badania prenatalne, które jak najszybciej wyjaśnią czy dziecko posiada daną wadę czy jest jej pozbawione.

Carriwell

Profesjonalną pomoc w planowaniu ciąży uzyskasz podczas zajęć z edukacji przedporodowej, którą prowadzą rożnego typu placówki medyczne np. Centrum Medycznym DP MED.