Rusza kampania społeczna: Kocham. Reaguję.

Tylko w ubiegłym roku zanotowano w Polsce ponad 30 tysięcy przypadków maltretowania dzieci. W większości krzywdzenie dzieci nadal pozostaje tajemnicą  zamkniętą w czterech ścianach rodzinnego domu, grzechem skrywanym głęboko w okaleczonym sumieniu skrzywdzonego dziecka, tematem tabu w środowisku, które woli nic nie wiedzieć, żeby nie mieć kłopotów.

Tymczasem taki brak reakcji to nic innego jak ciche przyzwolenie na brutalną przemoc psychiczną oraz, często kończącą się śmiercią, przemoc fizyczną, na seksualne wykorzystywanie dzieci przez silniejszych, przez dorosłych.

Ilekroć uda się wykryć przestępstwo popełnione wobec dzieci, sprawcy takich czynów są potępiani przez otoczenie, w tym przede wszystkim przez osoby, które żyły obok, tuż za ścianą. Na pytanie, czy czegoś wcześniej nie zauważyły, zwykle odpowiadają, że coś tam od czasu do czasu słyszeli, ale nie chcieli się mieszać w nie swoje sprawy. Takie zobojętnienie pokutuje wśród Polaków. Towarzyszy mu przekonanie, że reakcja na podejrzane zachowanie sąsiadów czy niepokojące odgłosy dochodzące zza ściany, to wtrącanie się w czyjeś prywatne życie. Tymczasem to nic innego jak troska o to, by  czyjeś życie nie było koszmarem z tragicznym finałem.

Nie bądź więc obojętny wobec przemocy! Dobro dziecka zależy także od Ciebie! To główne hasła kampanii społecznej „Kocham. Reaguję”. Ma ona przekonać Polaków, że warto powiadamiać stosowne instytucje o przypadkach przemocy, nawet, jeśli tylko rodzą się w nas podejrzenia, że obok dzieje się komuś krzywda.  Od tego, jak się zachowamy, może zależeć czyjeś życie.

 

Wcale nie trzeba się narażać na zarzut wtykania nosa w nieswoje sprawy, psuć relacji między sąsiadami, wśród najbliższego otoczenia, kiedy próbujemy zareagować na niepokojące, podejrzane sytuacje w czyimś domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii Krajowego Centrum Kompetencji  0 801 109 801(Infolinia płatna w wysokości jednego impulsu, czyli 0,35 zł z VAT). Tam codziennie osoby kompetentne w udzielaniu pomocy potrzebującym reagują na wszelkie zgłoszenia, odpowiadają na pytania i wątpliwości, kierując sprawy tam, gdzie można znaleźć rozwiązanie. Można też  spróbować zachęcić krzywdzone dzieci, młodzież, by o swoich problemach powiadomiły odpowiednie osoby, dzwoniąc pod bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Zobacz:  Rekordowa Zbiórka Żywności

W ramach kampanii prowadzone będą specjalne szkolenia dla adwokatów i sędziów, dystrybuowane będą ulotki i emitowane spoty telewizyjne. Kampania potrwa do końca stycznia.

Kampania „Kocham. Reaguję” jest kontynuacją wcześniejszej akcji „Kocham. Nie biję”.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments