Zdarza ci się budzić  w środku nocy z bolesnym skurczem łydki lub stopy? Takie skurcze mogą Ci się zdarzać też z samego rana, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka. Nie tobie jednej…

fotokarty

Przyczyny skurczów łydek

Powodem tej dolegliwości może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia lub nadmiar fosforu w organizmie ciężarnej.

Podczas pojawiającego się skurczu możesz przeczekać nasilający się silny ból, który  niebawem minie  lub spróbować energicznie rozmasować ognisko bólu. W momencie pojawienia się skurczu w łydce należy wyprostuj  nogę w stawie kolanowym.Następnie unieś ją nieco wyżej oraz przygnij  mocno stopę w stawie skokowym. Po kilku minutach skurcz powinien ustąpić. Zdarza się, że  nieznaczny ból będzie odczuwalny jeszcze   nawet przez kilka godzin.

Carriwell

Odpowiednia dieta pomoże na skurcze łydek

Abyś  nie odczuwała skurczów tak często,  powinnaś przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w wapń. Spożycie jogurtu czy też twarożku  uzupełnić w twojej diecie dzienną dawkę wapnia. Spożywanie większej ilości mleka oraz witaminy B może również ograniczyć ryzyko pojawienia się  skurczy łydek.

Powinnaś także wprowadzić dietę wzbogaconą w produkty zawierające magnez jak np. migdały, orzechy, banany, fasola. Zapobiegać skurczom łydek możesz  również poprzez odpowiednią pielęgnację nóg.  Nie powinnaś  zbyt dugo przebywać w pozycji stojącej bądź siedzącej. Unikaj zakładania nogi na nogę oraz spania z wyprostowanymi nogami. Na stan nóg wpływa korzystnie kąpiel, odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej czy też wieczorny masaż nóg. W ciąży warto również nosić ciążowe rajstopy ściągające.

Pamiętaj!

Koniecznie poinformuj lekarza o dręczących Cię bolesnych spięciach mięśni. Jeśli uzna on za konieczne, zaleci Ci przyjmowanie odpowiednich środków witaminowych lub magnezu w tabletkach.

Uwaga!

Długo utrzymujący się ból w kończynach dolnych może świadczyć o wytworzeniu się w żyle skrzepu. Gdy ból utrzymuje się dłużej konieczna jest diagnostyka w kierunku zakrzepicy żylnej. Potwierdzenie tego schorzenia wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.