Z pierwszą wizytą swojej pociechy u stomatologa nie warto czekać. Czym powinien cechować się dobry gabinet oferujący stomatologię dziecięcą?

Stomatolodzy od dawna alarmują, że rodzice zbyt późno wybierają się z dziećmi na pierwszą wizytę w gabinecie. Najczęściej dziecko trafia do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawia się ból, na przykład z powodu próchnicy. Wizyta w gabinecie powinna odbyć się jednak znacznie szybciej, aby oswoić małego pacjenta z nową dla niego sytuacją, a tym samym zmniejszyć stres związany z badaniem i leczeniem.

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do stomatologa? Jakie usługi może zaoferować dentysta dla swoich najmłodszych pacjentów? Jak wybrać dobrego specjalistę?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – kiedy?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty może odbyć się już wtedy, gdy ma ono około roczku. Stomatolog może wówczas sprawdzić, czy pierwsze zęby wyrzynają się prawidłowo i czy rozwój twarzy i jamy ustnej następuje właściwie. Bezwzględnie stomatologa należy odwiedzić wtedy, gdy dziecko będzie już posiadało wszystkie zęby mleczne, czyli około 3-4 lat.

Oczywiście, do gabinetu stomatologicznego należy udać się także wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, na przykład pierwsze oznaki próchnicy, zaczerwienienia, krwawienie. Wówczas na wizyty warto umówić się jak najszybciej.

Następnie, wizyty kontrolne powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku lub też w innych odstępach zaleconych przez stomatologa – może on wówczas w porę zdiagnozować pojawiające się problemy.

Zatem dentysta nie powinien być odwiedzany dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Im szybciej odbędzie się pierwsza wizyta, tym lepiej!

Jakie usługi wchodzą w skład stomatologii dziecięcej?

Stomatologia dziecięca, inaczej pedodoncja, to szeroka dziedzina stomatologii, która skoncentrowana jest na diagnostyce i leczeniu dzieci.

Stomatolodzy specjalizujący się w pedodoncji zapewniają zatem swoim małym pacjentom pełną i profesjonalną obsługę w ramach profilaktyki i leczenia. Dobry dentysta pedodonta powinien także posiadać odpowiednie podejście do dzieci, aby wizyty u niego przebiegały w przyjemnej atmosferze.

Stomatologia dziecięca – zakres usług:

  • leczenie zębów w znieczuleniu – stosuje się nowoczesne znieczulenia komputerowe, gaz rozweselający, a w wybranych przypadkach znieczulenie ogólne (narkozę)
  • zabiegi profilaktyczne – higienizacja zębów, lakowanie i lakierowanie
  • leczenie zaburzeń ząbkowania – wyrzynania się zębów
  • leczenie chorób dziąseł oraz błony śluzowej
  • usuwanie zębów

Dodatkowo, stomatolog może zalecić również wizytę u innych specjalistów na przykład u ortodoncji wtedy, gdy u dziecka dochodzi do rozwoju wad zgryzu.

Jak wybrać odpowiedni gabinet oferujący stomatologię dziecięcą?

Aktualnie, wraz ze wzrostem świadomości rodziców w kwestii zdrowia zębów u swoich pociech, coraz więcej gabinetów oferuje usługi w ramach pedodoncji. Przygotowywane są także specjalne miejsca przeznaczone dla najmłodszych pacjentów, aby zapewnić im większy komfort podczas wizyty.

Stomatologia dziecięca dostępna jest zarówno w gabinetach państwowych oferujących leczenie na NFZ, jak również prywatnie. Dzieci mogą korzystać z darmowego leczenia stomatologicznego na NFZ. Wielu rodziców decyduje się jednak na wizyty w gabinetach prywatnych, które są lepiej przygotowane dla najmłodszych i oferują lepszą jakość usług.

Cechy dobrego gabinetu stomatologicznego dla dziecka:

  • oferuje szeroką gamę usług stomatologicznych dla najmłodszych
  • zatrudnia doświadczonych stomatologów z odpowiednim podejściem do dzieci
  • tworzy komfortowe warunki dla dzieci – kącik do zabawy, specjalną aranżację gabinetu, posiada nagrody dla dzielnych maluchów

Stomatologia dziecięca w Krakowie – jak wybrać dobry gabinet?

Stomatolodzy dziecięcy dostępni są także w mieście Kraków. Tutaj profesjonalne usługi stomatologiczne oferuje Klinika Stomatologiczna SE+, które zapewnia kompleksową obsługę dla wszystkich ze swoich pacjentów.