To musisz wiedzieć, kiedy Twoje dziecko boli brzuch

Nawet 10-20% dzieci w wieku szkolnym dotyczy problem bólu brzucha. Zwykle nie wiąże się on z poważnymi dolegliwościami i jest spowodowany przejściowymi zaburzeniami w obrębie przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że ból brzucha stanowi tło dla choroby organicznej, która w przeciwieństwie do zaburzeń czynnościowych ma odzwierciedlenie w badaniach diagnostycznych.

Tego się boimy – ostry ból brzucha

Dzieci bardzo często skarżą się na różne dolegliwości bólowe w obrębie brzucha, jednak rodzica najbardziej powinny zaniepokoić te, które powstają nagle i mają dużą intensywność. U dzieci w wieku od 10 do 19 lat, powodem ostrego bólu jest najczęściej zapalenie wyrostka robaczkowego. Dotyka zwykle 7-9% młodzieży i wymaga pilnej interwencji medycznej. Najczęściej objawia się w postaci bólu w okolicy pępka, który przemieszcza się w dolną prawą część brzucha. Może mu towarzyszyć bolesność przy próbie uciśnięcia powłok brzusznych, nudności, podwyższona temperatura ciała i brak apetytu. O sposobie leczenia decyduje się po wykonaniu badań laboratoryjnych oraz obrazowych, ale najczęstszym wyborem jest operacja chirurgiczna metodą laparoskopową.

Najczęstsze przyczyny bólów brzucha

Ponad 90% przyczyn bólów brzucha u dzieci to czynnościowe zaburzenia pracy układu pokarmowego. Bardzo często przyczyną bólu są zaparcia związane z zaleganiem treści jelitowej, której wydalenie sprawia dziecku trudność. Kolejny przykład to nietolerancje pokarmowe, które mogą, ale nie muszą mieć podłoże alergiczne. W tym przypadku rodzic powinien obserwować dziecko i unikać podawania pokarmów, po których maluch zgłasza dolegliwości. U dzieci równie często występują zatrucia pokarmowe, które wywołane są spożyciem żywności zakażonej bakteriami lub ich toksynami (Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli, Yersinia). Ponadto źródła bólów brzucha można poszukiwać w zakażeniach pasożytniczych, które zwłaszcza u małych dzieci są bardzo popularne. Ból brzucha może być również spowodowany stresującą sytuacją na przykład w środowisku szkolnym lub rodzinnym.

Zobacz:  Jak rozpoznać, że coś jest nie tak z jelitami dziecka?

Kiedy zacząć się martwić?

Bóle brzucha występujące sporadycznie i ustępujące samoistnie nie powinny niepokoić rodziców. Natomiast pojawienie się niektórych objawów powinno wymagać szerszej diagnostyki, dlatego bardzo istotna jest obserwacja dziecka pod ich kątem. Wśród nich znajdują się:

  • bóle brzucha wybudzające ze snu,
  • kał z krwią lub ropną wydzieliną,
  • narastający i nieustępujący w czasie ból,
  • towarzyszące objawy ogólne: gorączka, osłabienie, utrata masy ciała.

Leczenie bólu brzucha

W przypadku umiarkowanych dolegliwości leczenie powinno być zachowawcze. Przydatne mogą być ziołowe herbatki na przykład z kopru włoskiego, rumianku i melisy, które zmniejszą napięcie układu pokarmowego i będą działać rozluźniająco. Dodatkowo na ból brzucha u dziecka dobrym rozwiązaniem jest Iberogast – lek oparty na naturalnych składnikach i zawierający wyciągi z ziół złagodzi objawy żołądkowo-jelitowe. Skuteczne w leczeniu bólu są także preparaty rozkurczające zawierające drotawerynę oraz leki przeciwbólowe np. paracetamol (w dawkach zależnych od wieku dziecka). Aczkolwiek każde wdrożone leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem pediatrą, który po zbadaniu dziecka, zaproponuje optymalne postępowanie.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments