Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie rodziłaś dziecka i to będzie Twój pierwszy raz, to całkiem normalną rzeczą są związane z tym obawy. Nie musisz się więc niepotrzebnie stresować tym, że się boisz. To typowe zjawisko. Warto więc się zrelaksować, czytając książki, oglądając telewizję, czy grając w gry jackpot.
Faktem jest, że poród to niepowtarzalne przeżycie, które zostaje na długo w naszej pamięci. Jednak zawsze gdzieś tam z tyłu głowy pozostaje obawa, że coś może pójść nie tak. Ale czy warto koniecznie się aż tak bać tego jakby nie było naturalnego etapu w życiu większości kobiet? Otóż nie. Ale jeśli i tak strach przed porodem spędza Ci sen z powiek już od wielu nocy, dziś podamy Ci pomocną dłoń i zaprezentujemy kilka wskazówek, które miejmy nadzieję pomogą Ci uporać się z tym dokuczliwym problemem.
Poznaj swój szpital
Na początek, jeśli jesteś w stanie swobodnie spacerować, wybierz się na wycieczkę do szpitala, w którym zamierzasz urodzić dziecko. Udaj się na oddział położniczy (warto dla pewności skontaktować się z ordynatorem lub pielęgniarką oddziałową w celu uzyskania zgody), a następnie przejdź się po nim.
Poznaj korytarz, zajrzyj do jednej, czy drugiej sali, a następnie spróbuj sobie zwizualizować cały proces związany z przygotowaniami do porodu i wkrótce potem – gdzie będziesz chodzić, gdzie będziesz leżeć, personel, który się Tobą zajmie i tak dalej. To naprawdę pomaga!
Przygotuj swój dom na przybycie dziecka
Oczywiście nowy członek rodziny oznacza spore zmiany zarówno w dotychczasowym życiu, jak i w organizacji wnętrza swego domu. Rozpocznij wszelkie niezbędne przygotowania i wprowadzanie zmian tak, by już być gotową na ten wielki moment. Jednocześnie skoncentrujesz się wtedy na planowaniu przyszłości i nie będziesz nieustannie myśleć o tym, że coś złego może się wydarzyć. Po prostu przestawisz swój umysł na pozytywny tok myślenia.
Naucz się odpowiednich technik oddechowych
Odpowiednia regulacja oddechu w trakcie porodu może w znaczący sposób zredukować towarzyszący mu ból i przyśpieszyć cały proces. Dlatego też powinnaś nauczyć się odpowiednich technik oddechowych już na długo przed terminem porodu, a następnie regularnie je ćwiczyć tak, by nabrać niezbędnej biegłości w tej umiejętności. Oczywiście zawsze otrzymasz jakieś wskazówki od pielęgniarki lub położnej tuż przed zabraniem Cię na porodówkę, ale wtedy zazwyczaj jest już zbyt późno, by je sobie przyswoić. Ponadto będziesz także raczej zbyt wystraszona, by móc skupić się na wiedzy przekazywanej Ci przez personel szpitala, nieprawdaż?
Regularnie odwiedzaj swojego lekarza
Gdy będziesz już na tym etapie ciąży, na którym poród jest już tuż za rogiem, nie rezygnuj z regularnych wizyt u swojego ginekologa. Pozwól mu do samego końca czuwać nad przebiegiem Twojej ciąży, co w efekcie da Ci poczucie pełnego bezpieczeństwa i świadomości, że wszystko jest w najlepszym porządku – a ponadto, że zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, by Twoje dziecko przyszło na świat w pełni zdrowia, nie zaniedbując nawet najdrobniejszego szczegółu!
Wsparcie ze strony partnera
Sporym ułatwieniem dla kobiety, którą czeka poród, jest wsparcie ze strony partnera. Nie wahaj się poprosić go o pomoc w różnych kwestiach, szczególnie tych, które najbardziej Cię niepokoją. Nawet sama tylko spokojna rozmowa jest w stanie znacząco poprawić Twój stan psychiczny, nie mówiąc już o innych czynnościach. Ale pamiętaj, że mężczyźnie trzeba o tym powiedzieć – nie oczekuj, że on sam domyśli się, jakie targają Tobą obawy i wątpliwości. W końcu on nie ma zielonego pojęcia, czym jest poród i trudno tego od niego oczekiwać.