Czy wiesz, że wrodzona skłonność do powstawania zakrzepów, czyli trombofilia może stanowić zagrożenie dla Twojej ciąży?

O zakrzepicy słyszeli chyba już wszyscy. Najczęściej kojarzy się z zakrzepem, który powoduje ból nóg. Jako przyczynę jego powstania najczęściej podaje się nieprawidłową dietę, otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia. Czy wiedziałaś o tym, że skłonność do zakrzepicy może być spowodowana także mutacjami genetycznymi?

Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy

Zakrzepica jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Czas, kiedy w Twoim łonie rozwija się dziecko niestety sprzyja powstaniu zakrzepów. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy z nich to zmiany hormonalne, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Powodują one zwiększenie krzepliwości krwi, tak aby nie doszło do krwawienia, które mogłoby zagrażać Twojemu dziecku. Drugim powodem jest zwiększony ucisk macicy na lewą żyłę biodrową. Dodatkowo jeśli jesteś obciążona trombofilią ryzyko wystąpienia zakrzepicy rośnie aż 8-krotnie. Jeśli nie chcesz spotęgować zagrożenia, warto abyś w momencie wystąpienia możliwych objawów sugerujących zakrzep tj. bólu i obrzęku nóg, duszności, zmiany koloru skóry na kończynie, zgłosiła się do lekarza.

Trombofilia przyczyną poronienia

Zakrzepica może wystąpić u Ciebie jeśli m.in. stosujesz ubogą dietę, siedzący tryb życia, jesteś otyła. Wpływ na pojawienie się jej mają także mutacje obecne przy trombofilii, mówimy wówczas o wrodzonej trombofilii. Będąc w ciąży musisz zdawać sobie sprawę, że niestety mogą przynosić one negatywne skutki. I tak, mutacja protrombiny zwiększa niebezpieczeństwo chorób układu krążenia, ale może także prowadzić do poronień przede wszystkim we wczesnej ciąży. Dodatkowo przyczynia się do tego mutacja w genie MTHFR. Niesie ona ze sobą ryzyko powstania u Twojego dziecka wad cewy nerwowej i innych wad z zakresu układu sercowo-naczyniowego. Wynika to z tego, że mutacja C677T genu MTHFR powoduje nieprawidłowe przekształcanie kwasu foliowego. Co gorsza, przeprowadzone badania pokazują, że wraz z jej występowaniem może rosnąć niebezpieczeństwo wystąpienia u Twojego dziecka zespołu Downa.

Jak się ustrzec zagrożeń związanych z trombofilią?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, trombofilia to skłonność do powstawania zakrzepów. Aby się ich ustrzec powinnaś już dziś wdrożyć profilaktyczne działania, które Cię przed nim ustrzegą. Wybieraj się codziennie na dłuższe spacery, dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu, noś luźne ubrania. Postaraj się unikać w diecie tłustych potraw i nadmiaru soli. Możesz wykonać także test genetyczny w kierunku trombofilii, który wskaże, czy jesteś w grupie osób zagrożonych powstaniem zakrzepu. Dodatkowo dowiesz się, czy występuje u Ciebie któraś z mutacji przyczyniająca się do wystąpienia poronienia. Jeśli wynik będzie potwierdzał, że masz trombofilię wówczas lekarz będzie mógł wskazać Ci działania zmniejszające ryzyko powstania zakrzepu. Zwykle przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe, a jeśli będzie występować mutacja w genie MTHFR lekarz może zalecić Ci suplementację kwasem foliowym. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie powstania wad cewy nerwowej u Twojego dziecka.