W niedzielę 30 września zakończył się 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Podczas gali zamknięcia festiwalu w warszawskim Kinie Muranów przyznano nagrody Kwiatu Paproci czterech składów jurorskich (dziennikarzy, filmowych odkryć, European Children’s Film Association, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz ogłoszono zwycięzcę ogólnopolskiego plebiscytu publiczności.

Jury dziennikarzy, w którym zasiedli Jakub Popielecki (Filmweb.pl), Basia Piotrowska (Kosmos dla Dziewczynek), Dorota Wyżyńska i Agata Żelazowska (Co Jest Grane 24) i które oceniało filmy Konkursu głównego, przyznało nagrodę obrazowi Supa Modo w reżyserii Likariona Wainainy. W uzasadnieniu do werdyktu jurorzy napisali: To film, który otwiera głowy: wprowadza w świat innej kultury i pokazuje jak budujące może być wsparcie wspólnoty. Pozostawia miejsce do interpretacji, jest punktem wyjścia do rozmowy z rówieśnikami i dorosłymi. Jury postanowiło również przyznać jedno wyróżnienie filmowi Jestem William w reżyserii Jonasa Elmera. W postanowieniu werdyktu czytamy: To błyskotliwe spojrzenie na świat oczami chłopca w trudnej emocjonalnie sytuacji. To historia o szukaniu tożsamości, o odkrywaniu swojej wewnętrznej siły.

akcesoria dla mam

Jury w składzie: Justyna Sobczyk (Teatr 21), Łukasz Kacprowicz (Grupa Smacznego), Patrycja Wanat (TOK FM), które oceniało siódemkę filmów Konkursu filmowych odkryć, postanowiło nagrodzić Kwiatem Paproci film Liyana, w reżyserii Aarona i Amandy Kopp. W uzasadnieniu czytamy: Liyana to inspirujący do dyskusji obraz o problemach współczesnego świata, (…). Jest w nim miejsce na dziecięce emocje, w tym złość i gniew. (…) Liyana to przykład szczerej, twórczej i pełnej zaufania współpracy dzieci i artystów.

Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które swoją nagrodę na Kinie Dzieci wręczało po raz drugi, w tym roku w swoje obrady włączyło przedstawicieli festiwalowych kin. Reprezentanci sieci swoją nagrodę postanowili przyznać filmowi Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica w reżyserii Josephine Bornebusch za (…) wspaniałe aktorstwo młodych artystów, zaskakujące zwroty akcji (…). Jury przyznało także dwa wyróżnienia filmom Supa Modo (reż. Likarion Wainaina) i Jestem William (reż. Jonas Elmer).

W tym roku po raz pierwszy filmy Konkursu głównego oceniało międzynarodowe jury ECFA – European Children’s Film Association. W jego skład weszli: Marta Grzesiuk (MFFMW Ale Kino!), Axelle Munich (Ciné-Jeune de l’Aisne) i Jens Lanestrand (Biografcentralen). Jurorzy postanowili nagrodzić film Łowcy czarownic (reż. Raško Miljković). W uzasadnieniu do werdyktu czytamy: To film o przekraczaniu granic na wielu poziomach, w którym dzieci tworzą wspaniałe kreacje aktorskie. Naprawdę czuliśmy tę empatię i radość płynącą z przyjaźni, która poruszyła nas do głębi.

Kwiat Paproci od ogólnopolskiej publiczności

Piątą statuetkę – szczególnie ważną, bo przyznawaną przez publiczność 21 miast w ogólnopolskim głosowaniu – otrzymają twórcy filmu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica (reż. Josephine Bornebusch). Po raz kolejny seria o młodych detektywach zostaje ulubieńcem publiczności.

akcesoria dla mam