1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Felietony
  6. »
  7. ABC lepszego startu

ABC lepszego startu

Każde dziecko jest zdolne i chłonne wiedzy. Dopiero środowisko zewnętrzne dokonuje rozróżnienia na dzieci mniej lub bardziej mądre.

fotokarty

W samym dokonywaniu wszelkiego rodzaju ocen nie ma nic złego. Jeśli jednak przyjmie się niewłaściwy szablon oceny ( dobry- zły uczeń, głupi-mądry) otrzymany obraz jest niesprawiedliwy i szkodliwy. Odpowiednie kryteria to podstawa. Szczególnie ja ma się do czynienia z dzieckiem. Rozsądny rodzic bacznie obserwuje swoją pociechę i wyciąga wnioski. Nie ponagla, nie zmusza do niczego- wypracowuje tym samym odpowiednie standardy. Przełomem w podejściu do rozwijania potencjału małego dziecka było wprowadzenie przez amerykańskiego psychologa Howarda Garnera pojęcia „inteligencji wielorakich”.
Nie ma dwóch identycznych płatków śniegu.

Garner dokonał tak naprawdę nobilitacji różnorodności. Zaproponował ludziom, by przestali postrzegać świat tylko na „czarno- biało”.  Wyodrębnił on osiem rodzajów inteligencji- lingwistyczną, logiczną, muzyczną, przestrzenną, kinestetyczną, interpersonalną, naturalistyczną, przyrodniczą. Rozumując tymi kategoriami nie można dokonać rozróżnienia na „lepszych i gorszych” uczniów. W każdym, bowiem tkwią inne zdolności.  Umysły dzieci są jak płatki śniegu- można się dopatrzeć cech wspólnych, ale każdy jest niepowtarzalny. By rozwój małego człowieka był w pełni harmonijny warto stymulować każdy rodzaj inteligencji- wbrew pozorom nie jest to ani trudne ani skomplikowane.

Uczyć bawiąc

Najbardziej doceniania w szkołach jest inteligencja lingwistyczna i logiczna.  Jeśli chodzi o tę pierwszą to i większości małych dzieci jest ona dobrze rozwinięta. Tendencja do posyłania przedszkolaków na specjalne kursy językowe ( np. kurs Axon „happy language” jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia) nie wzięła się z nikąd i nie jest zwykła modą czy snobizmem. Właśnie w tym wieku umysł jest najbardziej chłonny i podatny na naukę języków obcych.  Jeśli twoje dziecko chętnie mówi, czyta, słucha ze skupieniem ( mniejszym bądź większym) bajek to znaczy, że nie jest za wcześnie by posłać je na profesjonalny kurs językowy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments